O tym, czy jest alergia pokarmowa pisałam już tutaj.
Warto jednak wiedzieć, że choć alergie pokarmowe występują nawet u noworodków i niemowląt, to w ich przypadku możemy temu zapobiec stosując kilka ważnych zasad żywieniowych i pilnie obserwując nasze najmłodsze pociechy.
Alergia a sposób karmienia
U dzieci karmionych mlekiem matki alergie stwierdzane są niezwykle rzadko. Ten naturalny pokarm chroni niewykształcony jeszcze do końca układ immunologiczny dziecka.
Jeśli z jakiegoś powodu matka nie chce lub nie może karmić swojego dziecka najpopularniejszą alternatywą są gotowe mieszanki dobrane odpowiednio do wieku oraz potrzeb niemowlęcia.
Podawanie dziecku kupnych pokarmów to pierwszy etap, na którym może pojawić się ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. W okresie niemowlęcym manifestuje się ona zazwyczaj zmianami skórnymi (skóra sucha, szorstka, zaczerwieniona i swędząca), co łatwo przypisać warunkom atmosferycznym. Oprócz objawów skórnych mogą pojawić się dolegliwości ze strony pokarmowego, czyli przede wszystkim biegunki.
Rozszerzanie diety
Kolejnym etapem, na którym wzrasta ryzyko rozwoju alergii jest rozszerzanie diety dziecka. Podczas przechodzenia z karmienia naturalnego na inne, nowe pokarmy należy zachować szczególna uwagę i ostrożność. Jeśli będą one wprowadzane zbyt gwałtownie i szybko mogą wywołać reakcję alergiczną, a my nie będziemy w stanie stwierdzić, który składnik potencjalnie uczulił nasze dziecko. Pokarmy należy więc wprowadzać w małych ilościach, aby układ odpornościowy dziecka nie zareagował gwałtownie oraz po kolei, aby wiedzieć, który konkretnie pokarm mógł spowodować potencjalną reakcję alergiczną.
Więcej o rozszerzaniu diety u dzieci możecie przeczytać w moim artykule Rozszerzanie diety niemowlęcia.
Pomoc specjalisty
Jeśli rodzice zauważą niepokojące objawy u swoich dzieci powinni jak najszybciej udać się z nimi do specjalisty - lekarza rodzinnego i alergologa.
W przypadku dzieci do 3-4 roku życia przeprowadza się badanie krwi na oznaczenie alergenowo swoistych przeciwciał klasy IgE - testy skórne są w tym wieku niestety mało wiarygodne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz