Właściwe nawodnienie kobiety ciężarnej jest niezwykle ważne, ponieważ płyny, a szczególnie woda, zapewniają nie tylko prawidłowe funkcjonowanie jej organizmu, ale także wpływają na prawidłowy rozwój płodu.
Zapotrzebowanie
Przeciętne zapotrzebowanie na płyny wynosi ok. 2 litrów na dobę. W okresie ciąży wzrasta ono do 2,3 litra, a więc o ok. 300ml dziennie. Wzrost ten rozpoczyna się już w pierwszym trymestrze.
Wśród przyczyn większego zapotrzebowania na płyny wymienia się przede wszystkim:
- wzrost temperatury ciała (jest to związane m.in. z przyspieszeniem tętna),
- zwiększona objętość krwi,
- procesy związane z rozwojem płodu (m.in. płyny owodniowe, budowa komórek, rozwój układu nerwowego).
Konsekwencje odwodnienia
Niedobór płynów w przypadku kobiety ciężarnej może nasilać niekorzystne objawy towarzyszące ciąży, takie jak nudności, zaparcia czy zwiększona podatność na zakażenia układu moczowego.
Poza tym wpłyną także na rozwijające się dziecko - może dojść do zaburzeń w rozwoju płodu, zahamowania wzrostu, a nawet przedwczesnego porodu.
Wszystkie napoje, które pijemy, w okresie ciąży przenikają przez łożysko i trafiają bezpośrednio do rozwijającego się płodu. Ważne jest więc, aby nie tylko spożywać w tym czasie odpowiednią ilość płynów, ale też zadbać o ich jakość.
Napoje niezalecane:
- Alkohol - niby oczywistość, a nadal różnie z tym bywa. Nawet w najmniejszych dawkach może doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i rozwoju FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego. Nie ma badań potwierdzających bezpieczną dopuszczalną ilość alkoholu w czasie ciąży, dlatego zalecana jest całkowita abstynencja.
- Napoje energetyzujące - działają pobudzająco, jednak niekoniecznie nawadniająco, często wywołują efekt moczopędny, przez co finalnie nasz organizm może stracić więcej płynów niż przyjął z napojem. Dodatkowo zawarta w nich tauryna oraz kofeina mogą negatywnie wpływać na płód.
- Napoje gazowane i słodzone - mogą dawać mylne uczucie nawodnienia. Często zawierają dużą ilość dodanego cukru, co sprzyja nadmiernemu przyrostowi masy ciała. Zawierają także inne składniki, takie jak substancje konserwujące czy barwniki, których działanie na płód może być nie w pełni poznane.
- Napoje zawierające kofeinę - kofeina przyczynia się do zwiększonej utraty z organizmu sodu oraz potasu. Ponadto może wykazywać działanie moczopędne.
Po jakie płyny zatem warto sięgać? Pierwszym wyborem powinna być oczywiście woda. Najbardziej polecane się wody źródlane, szczególnie o niskiej mineralizacji. Można sięgnąć po wody ze zwiększoną ilością wapnia lub magnezu przy jednocześnie niskiej zawartości sodu.
Do wody warto dodać trochę świeżych owoców lub odrobinę świeżo wyciśniętego z nich soku - dzięki temu możemy urozmaicić sobie smak napojów, a także zmienić ciśnienie osmotyczne, dzięki czemu lepiej się nawodnimy.
Pamiętajmy też, aby nie wypijać na raz dużych ilości - obciąży to nerki, a woda nie zostanie w pełni wchłonięta w naszym przewodzie pokarmowym, tylko dość szybko wydalona. Lepiej pić częściej, ale mniejsze ilości.
Pomocą w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia będą także zupy (w końcu w dużej części składają się właśnie z wody), napoje mleczne, a także warzywa i owoce.
W przypadku przyszłych mam odpowiednie nawodnienie to nie tylko dbanie o własne zdrowie, ale też o zdrowie rozwijającego się dziecka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz