września 10, 2022

Pizza z semoliny

Choć w polskiej kuchni wciąż króluje biała mąka pszenna, wiele osób coraz częściej szuka dla niej zamienników. Robimy to z różnych powodów - jedni ze względów zdrowotnych, inni kulinarnych, a niektórzy po prostu z ciekawości. Jednym z takich zamienników może być semolina.

Semolina to gruboziarnista mąka, którą otrzymuje się ze zmielenia pszenicy durum. Ma charakterystyczną żółtawą barwę i jest wyjątkowo popularna we Włoszech, gdzie wykorzystuje się ją do produkcji wysokiej jakości makaronów.

Mąka z pszenicy durum jest dobrym źródłem węglowodanów, błonnika pokarmowego i białka, dostarczy nam także witamin (głównie z grupy B) oraz składników mineralnych, takich jak fosfor, magnez, miedź, potas czy żelazo.

Istotną cechą semoliny jest jej niski indeks glikemiczny, mogą więc używać ją w kuchni także osoby chorujące na cukrzycę czy insulinooporność.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że może ona wzmacniać ściany naczyń krwionośnych i wspomagać obniżanie ciśnienia krwi. Ponadto charakteryzuje się niską zawartością sodu. Dzięki temu może być dobrą alternatywą dla osób chorujących na nadciśnienie.

Semolinę możemy śmiało używać zarówno do potraw słonych, jak i słodkich wypieków.



Pizza z semoliny - przepis

Do przygotowania pizzy będą Ci potrzebne:

  • 2 szklanki semoliny,
  • 25g drożdży,
  • ok. 3/4 szklanki wody,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1 łyżeczka soli,
  • bazylia,
  • oregano,
  • przecier pomidorowy,
  • mozzarella,
  • ulubione dodatki na pizzę.

1. Do miseczki wkrusz drożdże, wymieszaj je z dwiema łyżkami mąki i 3-4 łyżkami letniej wody, przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia.
2. W większej misce wymieszaj mąkę z solą, dodaj oliwę i zaczyn z drożdży i dolewaj powoli wodę ugniatając ciasto, aż będzie miękkie i będzie odchodziło od rąk. Podana w składnikach ilość wody jest orientacyjna - to, ile wody wchłonie ciasto zależy od typu mąki i warunków otoczenia, takich jak temperatura czy wilgotność powietrza.
4. Przykryj wyrobione ciasto ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. pół godziny. Jeśli w domu jest chłodno możesz wstawić do piekarnika nagrzanego do 30-40 stopni C.
5. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj i uformuj brzeg - ciasto z semoliny jest mniej elastyczne, więc trzeba je rozwałkować.
6. Uformowane ciasto posmaruj sosem pomidorowym, ułóż mozzarellę i inne ulubione dodatki.
7. Pizzę piecz 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 250 stopni C.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger