Fasola charakteryzuje się wieloma korzyściami zdrowotnymi. Przede wszystkim jest dobrym źródłem białka, dlatego poleca się ją (podobnie jak inne rośliny strączkowe) osobom wykluczającym mięso z codziennej diety.
Fasola ma także szerokie zastosowanie kulinarne - może być nie tylko składnikiem obiadów (zarówno drugich dań, jak i zup), ale także past do pieczywa, deserów czy ciast (choćby brownie z fasoli).
Na świecie uprawia się ok. 20 gatunków fasoli, choć w przyrodzie można znaleźć ich jeszcze więcej. Różnią się barwą, kształtem i wielkością. W Polsce najpopularniejsze są fasola biała, fasola czerwona oraz fasolka szparagowa.
Wartości odżywcze fasoli dla większości gatunków są do siebie dość zbliżone, różnią się głównie kalorycznością oraz zawartością składników mineralnych. Wszystkie dostarczą jednak dużych ilości białka, błonnika oraz witamin z grupy B.
Fasolę warto włączyć do diety także ze względu na jej korzystne działanie na nasze zdrowie. Zmniejsza ona ryzyko chorób serca przez obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu LDL. Ma także niski indeks glikemiczny, co w połączniu z wysoką zawartością błonnika sprawia, że jest bardzo cennym składnikiem diety u osób chorujących na cukrzycę czy insulinooporność.
Makaron z kotlecikami z fasoli - przepis na 4 porcje
Do przygotowania makaronu z kotlecikami będą Ci potrzebne:
- 200g makaronu tagiatelle,
- mała cukinia,
- 1/2 czerwonej papryki,
- 1/2 żółtej papryki,
- cebula,
- 100g pieczarek,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku,
- pół papryczki chili,
- 2 łyżki sosu sojowego,
- szczypta pieprzu,
- 2 łyżki oleju rzepakowego.
- puszka białej fasoli,
- jajko,
- szczypta kurkumy,
- 1/2 łyżeczki curry,
- łyżka posiekanej natki pietruszki,
- sól i pieprz do smaku,
- tarta bułka do obtoczenia kotlecików,
- 2 łyżki oleju rzepakowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz