sierpnia 26, 2019

Wykorzystaj w pełni zdrowotne właściwości czosnku!


Chyba wszyscy się zgodzimy, że czosnek jest nieocenionym źródłem zdrowia.
Wiele badań naukowych potwierdza jego właściwości antynowotworowe – przeciwdziała tworzeniu się komórek rakowych, a także hamuje rozwój tych, które już się pojawiły.
Doskonale wzmacnia naszą odporność – jest świetnym składnikiem domowych syropów, które warto sobie przygotować jesienią.
Czosnek wpływa także m.in. na nasz układ krwionośny, pokarmowy czy trawienny.

Zdecydowanie warto więc włączać go do naszej codziennej diety.


Często jednak zdarza się, że przygotowując czosnek tracimy sporo jego cennych dla naszego zdrowia właściwości.

Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?

Czosnek zawiera allicynę – jest to substancja, która charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi 15x silniejszymi niż penicylina. Nic więc dziwnego, że czosnek nazywany jest naturalnym antybiotykiem.
Izraelscy naukowcy wykryli, że wspomniana allicyna powstaje w wyniku połączenia się dwóch naturalnie występujących w czosnku składników: alliny (fragment białkowy) oraz allinazy (enzym). Jeśli więc nieumiejętnie przygotujemy czosnek, allicyna może w ogóle nie powstać.
Allina i allizyna połączą się dopiero wtedy, gdy zgnieciemy lub ugryziemy czosnek. Ten proces trwa ok. 10min.

Jeśli jecie czosnek na surowo możecie być w zasadzie pewni, że w pełni skorzystacie z dobrodziejstw tego warzywa.
Jeśli jednak planujecie podsmażyć ząbki czosnku, pamiętajcie, by odczekać kilka minut po rozgnieceniu przed wrzuceniem ich na patelnię. Enzymy generalnie nie są odporne na wysokie temperatury, więc podczas smażenia allinaza zginie. Jednak allicyna jest na tyle silnym i stabilnym związkiem, że przetrwa gotowanie, smażenie i pieczenie, możemy więc bez obawy wykorzystywać czosnek w daniach na gorąco.

Jeszcze jedna uwaga dotycząca allicyny – choć jest to dość silny i stabilny związek w przypadku działania temperatury, nie jest już tak trwały w czasie. Nie krójcie więc czosnku na zapas, gdyż allicyna może tracić swoje prozdrowotne właściwości już po jednym dniu.

Innym błędem, często popełnianym w kuchni podczas przygotowywania czosnku, jest zgniatanie go i siekanie metalowym nożem. Niestety kontakt z metalem powoduje zmniejszenie jego właściwości. Jeśli więc tylko zgniatacie czosnek, możecie wykorzystać np. drewnianą łopatkę. Do siekania warto używać noży ceramicznych.


2 komentarze:

 1. Witam!
  Nareszcie ktoś wspomniał o tym w jaki sposób powstaje allicyna!!! Większość "miszczów" patelni nawet o tym się nie zająknie, a wręcz przeciwnie - pisze o tym że najlepiej jest upiec czosnek w całości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście uwielbiam czosnek i często wykorzystuję go w kuchni, więc ważne jest dla mnie, aby móc w pełni wykorzystać jego właściwości - a ponieważ odpowiada za nie w dużej mierze właśnie allicyna uważam że warto zadbać o to, by się jej nie pozbawiać :)

   Usuń

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger