lipca 21, 2022

Odpowiednie nawodnienie

Woda to jeden z najważniejszych składników naszego organizmu - w zależności od wieku i budowy ciała może stanowić nawet ponad 70% składu ciała. Nic więc dziwnego, że odpowiedni poziom nawodnienia jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. O odpowiednie nawodnienie warto dbać cały rok, ale szczególną uwagę powinniśmy poświęcać mu latem, zwłaszcza w trakcie takich upałów, z jakimi mamy do czynienia teraz.

Wszechstronna rola wody

Woda pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim stanowi środowisko dla wszystkich procesów życiowych oraz jest najważniejszym rozpuszczalnikiem. Ponadto bierze udział w transporcie składników odżywczych i produktów przemiany materii, a także w procesach termoregulacji.

Wszechstronne wykorzystanie wody przez organizm wpływa na nasze zapotrzebowanie na nią, które zależy od płci, wieku, stanu fizjologicznego, stanu zdrowia czy temperatury otoczenia.

Według rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia dorosłe kobiety powinny wypijać dziennie 2 litry wody, a mężczyźni - 2,5 litra. Objętości podane w zaleceniach zawierają nie tylko wodę, którą wypijamy z napojami, ale także tę zawartą w pożywieniu, np. owocach, koktajlach czy zupach. Należy jednak pamiętać, że są to średnie wartości obowiązujące w przeciętnych warunkach. Jeśli temperatura otoczenia wzrasta, jesteśmy aktywni fizycznie lub chorzy ilość spożywanej wody powinniśmy zwiększyć.

Objawy odwodnienia

Choć większość osób łączy odwodnienie z uczuciem pragnienia, nie jest to wcale pierwszy sygnał - wręcz przeciwnie, jeśli czujemy pragnienie to znaczy, że nasz organizm jest już odwodniony w 1-2%. Pierwsze objawy odwodnienia są mniej specyficzne, najczęściej są to bóle głowy, duszności, złe samopoczucie czy większa podatność na stres.

Jak się nawadniać?

Wbrew pozorom wypicie na raz 1,5-litrowej butelki nie tylko nas nie nawodni, ale raczej nam zaszkodzi. Zbyt duża ilość płynu czasowo obciąży nasze nerki, a woda nie zostanie wchłonięta w naszym przewodzie pokarmowym, tylko szybko wydalona. Różnica ciśnień osmotycznych może doprowadzić do tego, że wydalimy więcej wody niż wypiliśmy, więc jeszcze dodatkowo się odwodnimy.

Aby zadbać o prawidłowe nawodnienie naszego organizmu powinniśmy pić małymi porcjami co jakiś czas.

Czym się nawadniać?

Szkoccy naukowcy przeprowadzili ciekawe badanie mające na celu ustalić, co nas najlepiej nawadnia. Okazało się, że czysta woda nie znalazła się nawet na podium...

Choć po wodę zawsze warto sięgać, nie jest ona najlepiej nawadniającym napojem. W momencie, gdy odczuwamy pragnienie, a więc jesteśmy w pewnym stopniu odwodnieni lepiej sięgnąć po napoje z odrobiną cukru, tłuszczu lub białka.

Jednym z najprostszych, a jednocześnie bardzo smacznym rozwiązaniem jest domowa woda smakowa - wystarczy do wody dodać odrobinę świeżo wyciśniętego soku z owoców lub po prostu kawałki owoców. Warto też sięgać po zioła - np. mięta da wrażenie chłodu i orzeźwienia.



Woda jest niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu, zależne są od niej wszystkie nasze organy wewnętrzne. Pamiętajcie więc, aby regularnie pić wodę, nawet jeśli nie odczuwacie pragnienia, i w ten sposób starać się nie dopuszczać do odwodnienia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger