Wątróbka jest stosunkowo mało popularnym produktem na naszych talerzach, choć niewątpliwie bogatym w niektóre ważne dla nas składniki odżywcze.
Jeśli już sięgamy po wątróbkę drobiową to najczęściej z kurczaka lub indyka.
Zdecydowanie rzadziej sięgamy po wątróbkę z gęsi, a ponoć to właśnie one są najsmaczniejsze. Sama co prawda wielkim smakoszem wątróbki nie jestem, ale postanowiłam zaufać zdaniu innych i spróbować - nie zawiodłam się.
Wątroba uznawana jest za źródło zdrowia, zwłaszcza biorąc pod uwagę nasz układ krwionośny (wspominałam o tym w moich artykułach Niedobór żelaza oraz Dieta przy niedokrwistości) - i rzeczywiście, jest doskonałym źródłem żelaza, a także wapnia i magnezu. Ponadto dostarczy nam też witaminę A, C oraz witaminy z grupy B.
Choć jednak wątróbka rzeczywiście jest źródłem ważnych dla nas składników, niestety nie wszyscy mogą bezkarnie cieszyć się jej smakiem. Wątróbka charakteryzuje się wysoką zawartością cholesterolu - w gęsiej znajduje się aż 515mg w 100g. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia, z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny więc bardzo ostrożnie podchodzić do tego produktu.
Potrawka z gęsiej wątróbki - przepis na 4 porcje
Do przygotowania potrawki będziesz potrzebować:
- 500g gęsiej wątróbki,
- 500g pieczarek,
- 2 łyżeczki oleju rzepakowego,
- 4 szalotki,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- sól i pieprz do smaku.
1. Czosnek i szalotki posiekaj.
Warto zrobić to chwilę wcześniej, aby móc w pełni wykorzystać ich właściwości.
2. Pieczarki obierz, umyj i pokrój w plasterki.
3. Wątróbki oczyść z żyłek i pokrój w mniejsze kawałki.
4. Na dużej patelni rozgrzej łyżeczkę oleju, dodaj wątróbki i smaż je mieszając ok. 3-4 minuty. Dopraw pieprzem i na sam koniec solą.
5. Podsmażone wątróbki zdejmij z patelni.
6. Na patelnię po wątróbce dodaj łyżeczkę oleju, przesmaż pieczarki na dużym ogniu. Kiedy odparuje cała woda z pieczarek dodaj posiekane czosnek i szalotki oraz połowę natki pietruszki i smaż jeszcze 3-4 minuty.
7. Dodaj na patelnię wątróbkę i smaż kolejne kilka minut, aż wątróbka będzie dobra. Dopraw do smaku solą i resztą natki pietruszki.
Wygląda smakowicie :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
Usuń