Cóż, nie ma się co oszukiwać, że zdjęcia z Instagrama czy portalów plotkarskich pokazujące celebrytki 2 tygodnie po porodzie chwalące się figurą lepszą niż przed ciążą mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.
Z drugiej jednak strony zrzucenie nadmiarowych kilogramowych nie musi wcale być syzyfową pracą i wiązać się z olbrzymim stresem, głodówkami czy innymi tego typu pomysłami - niestety "diety-cud" nie działają. Co najwyżej doprowadzą do efektu jo-jo.
Odchudzanie po porodzie wymaga od nas szczególnego podejścia. Organizm kobiety jest osłabiony ciążą, porodem i połogiem, wymaga więc szczególnej opieki, także pod kątem żywienia - może bowiem bardzo źle reagować na restrykcyjne diety. W przypadku kobiet karmiących piersią niewłaściwe odchudzanie może wpłynąć negatywnie nie tylko na stan zdrowia matki, ale także dziecka.
Masa ciała w czasie ciąży.
Prawda jest taka, że w ciąży nie da się nie przytyć. Jeśli masa ciała nie wzrasta w czasie ciąży oznacza to, że coś jest bardzo nie tak - w końcu sam rozwijający się płód zwiększa z czasem swoją masę, o łożysku czy wodach płodowych nie wspominając.
Nie oznacza to jednak, że możemy tyć ile chcemy.
O tym, ile przeciętnie kobieta powinna przytyć pisałam już w osobnym artykule - Jak powinna się zmieniać nasza waga w ciąży?
Należy zwrócić uwagę na to, że im mniejszy przyrost masy ciała powyżej zakładanych wartości, tym mniej potem młoda mama będzie miała nadmiernych kilogramów - tym łatwiej będzie więc wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Warto więc już od początku ciąży dbać o swoje ciało.
Choć jednak łatwo powiedzieć, że w czasie ciąży trzeba pilnować masy ciała, to wciąż większość kobiet tyje ponad normę. Wiele z nich przybiera na wadze nawet 20-30kg, a zdarza się i więcej.
Jedną z najczęstszych przyczyn jest błędne, jednak niezwykle rozpowszechnione przekonanie, że w ciąży należy jeść za dwoje. Jest to mit bardzo szkodliwy, ponieważ rzeczywiście jest prostą drogą do nadmiernego zwiększania masy ciała. O tym również pisałam już w swoim artykule. Kobieta powinna jeść dla dwojga, czyli odżywiać się zdrowo i dostarczać wszystkich składników odżywczych w odpowiedniej ilości. A zwykłe podwojenie tego, co zazwyczaj jemy, wcale nie jest jednoznaczne z dostarczeniem odpowiednich ilości składników odżywczych.
Odchudzanie po ciąży - kiedy zacząć?
Nie zawsze po ciąży trzeba się odchudzać - część kobiet po kilku miesiącach dochodzi do formy sprzed ciąży bez specjalnych starań w tym kierunku.
Ważne jest to, aby po porodzie dać ciału trochę odpocząć. Przez pierwszych kilka tygodni, a nawet miesięcy młoda mama powinna skupić się na dojściu do siebie (ciąża i poród to jednak olbrzymi wysiłek dla organizmu), a następnie na dziecku - w końcu bycia mamą też trzeba się nauczyć.
Czasem zdarza się, że w tym czasie problem tych kilku nadmiarowych kilogramów, które zostały po ciąży, rozwiązuje się sam.
A czasem bywa wręcz odwrotnie - skupienie się na niemowlaku powoduje, że młoda mama nie jada regularnie, mniej się rusza, zdecydowanie mniej śpi. Może to doprowadzić do tego, że zamiast zrzucić nadmierne kilogramy, przybędzie ich jeszcze kilka.
Co zatem można wtedy zrobić?
Po pierwsze - warto karmić piersią.
Oczywiście podstawowym powodem jest to, że mleko kobiece jest najlepszym pokarmem, jaki kobieta może zapewnić swojemu dziecku na pierwszym etapie życia. Jest odpowiednio zbilansowane, pozytywnie wpływa na odporność - no ogólnie same plusy.
Ale jest tez pewna dodatkowa korzyść dla mamy - produkowanie mleka i karmienie niemowlaka to wydatek energetyczny, który ponosi organizm kobiety. Wynosi on ok. 500kcal w ciągu doby. To właśnie dlatego podczas ciąży nasz organizm magazynuje zapas energetyczny w postaci tkanki tłuszczowej - aby później mieć z czego korzystać podczas produkcji pokarmu.
Z tego samego powodu podczas karmienia nie wolno stosować restrykcyjnych diet - niedobór energii i niektórych składników odżywczych wpłynie zarówno na ilość, jak i jakość mleka.
Po drugie - zdrowe, racjonalne odżywianie.
Urodzenie dziecka nie zmienia organizmu kobiety o 180 stopni - głodówki i diety-cud nie dadzą trwałego efektu, co najwyżej doprowadzą do efektu jo-jo. Najlepszym i najzdrowszym sposobem na zadbanie o naszą sylwetkę jest po prostu zdrowe żywienie. Na efekt czasem trzeba poczekać troszkę dłużej, ale za to jest stały i ryzyko szybkiego powrotu utraconych kilogramów jest minimalne.
\Warto zacząć od rezygnacji (lub znacznego ograniczenia) ze słodyczy i słodkich napojów, ograniczenia tłustych produktów czy zmiany białego pieczywa na pełnoziarniste. Warto także starać się dbać o to, by spożywać posiłki o regularnych porach.
Zmiany te nie są wcale takie trudne, a naprawdę dają efekt.
Po trzecie - aktywność fizyczna.
Co prawda siłownia, fitness czy kilkukilometrowe przebież zaraz po porodzie nie wchodzą w grę, ale można przecież zacząć spokojniej. Można chodzić na energiczne spacery z wózkiem albo spróbować lekkiej gimnastyki w domu. Pamiętajcie jednak, że aktywność fizyczna musi być dostosowana do stanu Waszego organizmu - niektóre z Was dojdą do siebie szybciej, inne będą potrzebowały więcej czasu. Nie zmuszajcie się więc do ćwiczeń, jeśli nie jesteście jeszcze do nich gotowe.
:)
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim dieta. Ja po ciąży zaczęłam korzystać z cateringu dietetycznego Tajm - https://tajm.pl/ Najpierw zamawiałam dietę odchudzającą a teraz mam wege. Schudłam tyle ile chciałam a jedzenie tak mi zasmakowało, że postanowiłam dalej zamawiac. Mąż też ma pudełka i dzięki temu nie musze gotować ;)
OdpowiedzUsuń