czerwca 10, 2020

Mleko - fakty i mity

Ostatnio pisałam o tym, że od jakiegoś czasu nadmiernie demonizuje się spożywanie krowiego mleka (możecie przeczytać o tym w artykule Mleko - panaceum czy trucizna).

Mleko nie jest napojem idealnym, nie wyleczy nas z chorób, ale też nas nie zabije.
Oczywiście są osoby, które powinny je wyeliminować (cierpiące na nietolerancję laktozy lub alergię na białka mleka krowiego), ale dla całej reszty mleko jest dobrym źródłem wielu ważnych dla nas składników odżywczych - chociażby pełnowartościowego białka czy wapnia.

Mleko, Zdrowy, Pyszne, Świeży, Żywienia, Jeść, Żywność

A jednak wokół mleka narosło wiele mitów, które niekoniecznie muszą się okazać prawdziwe, a jednak powodują, że wiele osób rezygnuje z mleka, mimo że ma ku temu wskazań.
O tym, że mleko może powodować alergię oraz nie być tolerowane przez niektóre osoby pisałam już w poprzednim artykule. Jakie jeszcze popularne opinie o mleku możemy usłyszeć?

1. Najzdrowsze jest mleko prosto od krowy - MIT

Wbrew pozorom mleko prosto od krowy może stanowić dla nas potencjalne zagrożenie. Niestety pod kątem mikrobiologicznym jest to produkt bardzo niepewny, gdyż możemy znaleźć w nim m.in. salmonellę, gronkowce, shigellę czy listerie, a także inne wirusy - wszystkie te mikroorganizmy mogą wywołać choroby, które nie będą dla nas zbyt przyjemne (delikatnie rzecz ujmując). Powodem obecności tych drobnoustrojów w mleku może być pokarm, który spożywały krowy, ale może także dojść do tzw. zakażenia wtórnego, czyli podczas udoju lub transportu mleka.
Najbezpieczniej jest kupować mleko w sklepie, gdyż wtedy mamy pewność, że przed trafieniem do sprzedaży zostało ono przebadane, a także poddane odpowiednim procesom technologicznym, które zapewnią jego bezpieczeństwo.

2. Mleko UHT jest niezdrowe - MIT

Na początek wyjaśnijmy sobie, co oznacza skrót UHT. Nie jest to bynajmniej żadna szkodliwa substancja, która sprawi, że po 20 lat spożywania wyrosną nam czułki. UHT jest to akronim i po rozwinięciu oznacza Ultra High Temperatur - innymi słowy mleko poddaje się działaniu bardzo wysokiej temperatury, aby zniszczyć znajdujące się w nim mikroorganizmy, które mogą być potencjalnie chorobotwórcze, a także wpływają na szybsze psucie się produktu.
Proces UHT powoduje, że mleko ma znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia (oczywiście dopóki nie otworzymy opakowania). Nie wpływa jednak w znaczący sposób na jego wartość odżywczą - rzeczywiście wysoka temperatura może obniżyć do pewnego stopnia zawartość witamin (ok. 10%), nie wpłynie jednak na ilość białka czy składników mineralnych.

3. Mleko jest dobrym źródłem wapnia - PRAWDA

Mleko jest cennym źródłem wapnia w naszej codziennej diecie. Ponadto wapń ten jest łatwo przyswajalny dzięki odpowiedniemu stosunkowi tego składnika do fosforu, który również znajdziemy w mleku. Pozytywnie na wchłanialność wapnia wpływają także laktoza oraz witamina D - a jak dobrze wiemy obie substancje również obecne są w mleku. Dlatego zaleca się włączać mleko i produkty mleczne do codziennej diety.

4. Mleko chude ma mniej wapnia od mleka tłustego - MIT

Zawartość wapnia nie jest tak ściśle powiązana z zawartością tłuszczu. Odtłuszczenie mleka nie wpływa więc na obniżenie ilości wapnia. Jedyną zauważalną różnicę może stanowić zawartość witamin A, D, E oraz K, a więc witamin rozpuszczalnych w tłuszczu - jeśli w produkcie będzie mniej tłuszczu, to i rozpuszczonych w nim witamin będzie mniej.

5. Kobiety w ciąży nie powinny pić mleka - MIT

W zasadzie jest wręcz odwrotnie. Biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie na wapń w czasie wzrasta, przyszłym mamom zaleca się zwiększenie ilości mleka i produktów mlecznych w diecie. Jedynym wyjątkiem są sery pleśniowe - one rzeczywiście nie są zalecane w tym okresie.

6. Nietolerancja laktozy wymaga całkowitej rezygnacji z mleka i produktów mlecznych - MIT

Nietolerancja laktozy nie oznacza, że musimy całkowicie zrezygnować z mleka czy produktów mlecznych. Oczywiście przy braku laktazy (enzymu trawiącego laktozę, cukier mleczny) o zwykłym mleku możemy zapomnieć. W tej chwili na rynku znajdziemy jednak bogaty wybór produktów bez laktozy - w tym również mleko.Także fermentowane produkty mleczne spokojnie osoby z nietolerancją laktozy mogą włączyć do swojej diety.
Ważna uwaga - fakt, że mleko nie zawiera laktozy nie oznacza, że ma mniej cukru. Wiele osób uważa, że produkty bez laktozy są pozbawione tego węglowodanu, a więc także mniej kaloryczne i pozwalają sobie na spożycie ich w większych ilościach. Niestety, prawda jest troszkę inna. Fakt, że mleko czy inny produkt nie zawiera laktozy nie oznacza, że została ona usunięta - rozbite zostały tylko wiązania, które tworzą dwucukier i zamiast laktozy w mleku znajdują się cząsteczki glukozy i galaktozy, czyli cukrów prostych tworzących wcześniej laktozę.


Według zaleceń opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia mleko i jego przetwory powinny wchodzić w skład naszej codziennej diety. Jest to bardzo cenna grupa produktów - dostarczą nam pełnowartościowego białka, wapnia, magnezu, a także witamin (zarówno z grupy B, jak i rozpuszczalnych w tłuszczach). Choć na temat mleka funkcjonuje wiele mitów, dbajmy o to, by nie zabrakło go w naszej diecie - bo warto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger