kwietnia 21, 2020

Co jeść, aby mieć piękną skórę? - część I

Ludzie od zawsze chcieli być wiecznie młodzi i pięknie, a dziś jest to chyba jeszcze bardziej odczuwalne niż kiedyś. Dla uzyskania lub zachowania pięknego i młodego wyglądu jesteśmy w stanie zrobić wiele - kupujemy drogie kosmetyki, ćwiczymy pod okiem trenerów personalnych, poddajemy się zabiegom upiększającym, a nawet operacjom plastycznym.
Często jednak nie pamiętamy lub po prostu nie zdajemy sobie sprawy, że olbrzymi wpływ na nasz wygląd ma także, a może przede wszystkim, to, co jemy.

Kobieta, Portret, Makijaż, Modelu, Owoce, Mandarynka

Sposób naszego żywienia ma istotne znaczenie dla kondycji naszej cery. Niektóre witaminy i składniki mineralne są niezbędne, aby zachować jej piękny i młody, a przede wszystkim zdrowy wygląd. Odpowiednio zbilansowana dieta będzie nie tylko zapobiegała przedwczesnemu starzeniu się skóry, ale także utrzymywała ją w zdrowiu - m.in. będzie zmniejszać ryzyko wyprysków i trądziku.

Co więc powinno znaleźć się w naszej diecie?

Witaminy

Już od długiego czasu podkreśla się znaczenie, jakie mają antyoksydanty - także w zakresie dbania o naszą cerę, gdyż będą one zapobiegały przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Owoców, Owoce, Sałatka Owocowa, ŚwieżyDzięki odpowiedniej ilości witamin A, C i E w diecie nasza skóra na dłużej zachowa elastyczność, gładkość i sprężystość, ponieważ wymienione witaminy wspomagają odnowę włókien kolagenowych wchodzących w skład skóry.
Dodatkowo witamina A redukuje procesy rogowacenia naskórka, a także stymuluje komórki do odnowy. Poprawia także koloryt naszej cery.
Witamina C wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz usprawnia mikrokrążenie. Jej brak całkowicie zablokuje syntezę kolagenu i chrząstki. Jest także silnym przeciwutleniaczem.
Witamina E pobudza metabolizm tkanki łącznej, dzięki czemu może zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Podobnie jak witamina C charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, może więc być pomocna w leczeniu chorób skóry (np. trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry). Chroni również lipidową warstw naskórka i wspomaga likwidowanie tzw. plam starczych.

Wiele istotnych ról w utrzymaniu zdrowia naszej skóry odgrywają także witaminy z grupy B.
Niedobór biotyny będzie sprzyjał powstawaniu łupieżu czy łojotoku, a także łuszczeniu się skóry.
Witamina PP rozszerza naczynia krwionośne.
Niedobór witaminy B6 związany jest ze stanem zapalnym skóry i błon śluzowych, a witaminy B5 - z nadmiernym rogowaceniem naskórka.
Dbając o zdrowie naszej skóry powinniśmy także dostarczać odpowiednią ilość witaminy B2, gdyż jej niedobór będzie powodował pękanie w okolicach kącików ust.

Rytuna i inne flawonoidy

Rutyna i flawonoidy to związki organiczne odpowiadające za wzmacnianie naczynek krwionośnych. Zbyt mała ich ilość w diecie połączona z niedoborami witaminy C będzie się przyczyniać do powstawania tzw. "pajączków".

Likopen

Pomidory, Warzyw, Żywność, ŚwieżyJest jednym z najpopularniejszych karotenoidów. Jest także jednym z najlepszych przeciwutleniaczy, dzięki czemu ochrania nasze komórki przed procesami przedwczesnego starzenia i obumierania - jest więc wykorzystywany w terapiach opóźniających procesy starzenia się skóry.

Składniki mineralne

Podobnie jak witaminy, składniki mineralne również wpływają na stan naszej skóry, np. wchodząc w skład enzymów czy innych związków, które odpowiadają za prawidłową kondycję włókien elastyny i kolagenu. Odgrywają także istotną rolę w procesach wiązania w skórze wilgoci, otaczają ją naturalnych płaszczem nawilżającym, który chroni ją przed wysuszeniem. Biorą czynny udział w regulacji gospodarki hormonalnej, która wykazuje duży wpływ na stan naszej cery m.in przez produkcję łoju. Wpływają także na poprawę ukrwienia, dzięki czemu komórki skóry są lepiej zaopatrzone zarówno w tlen, jak i w składniki odżywcze.

Do najważniejszych składników mineralnych z punktu widzenia naszej skóry należą cynk, jod, krzem, miedź, selen i żelazo.

Nienasycone kwasy tłuszczowe
Sushi, Japoński, Pyszne, Asian, Żywności
Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego skóry, czyli bariery, która hamuje proces odparowywania wody z naskórka. Dodatkowo kwasy tłuszczowe wchodzą w skład naszych błon komórkowych, chronią więc bezpośrednio nasze komórki przed utratą wody.

Woda

Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest substancją niezbędną do zachodzenia wszelkich procesów życiowych - jest nie tylko środowiskiem, w którym zachodzi wiele ważnych dla naszego organizmu procesów, ale także substratem niektórych reakcji, a także nośnikiem wielu składników odżywczych. Gdy w organizmie zaczyna jej brakować jako pierwsze wykorzystujemy zapasy, które zgromadziliśmy właśnie w naskórku i skórze właściwej. Powoduje to, że nasza skóra staje się sucha, szorstka i zaczyna tracić elastyczność. Również płaszcz hydrolipidowy przestaje pełnić swą ochronną funkcję.

Co negatywnie wpływa na naszą cerę?

Tutaj mam złą informację dla amatorów kawy i herbaty - niestety napoje te mogą niekorzystnie wpływać na stan naszej skóry. Odpowiedzialnie za to są zawarte w nich kofeina i teina - blokują one pory komórkowe, przez co nie pozwalają na transport składników odżywczych do wnętrza komórki. Dodatkowo działają moczopędnie, przez co mogą zmniejszać zawartość wody w organizmie.

Nasza cera nie lubi także słodyczy i cukru. Ich nadmiar w codziennej diecie może zaburzać gospodarkę hormonalną, co będzie prowadziło do zwiększenia wytwarzania łoju i może skutkować zwiększoną ilością krostek, wyprysków, a nawet trądzikiem. Ponadto nadmierne spożycie cukrów prostych przyspiesza procesy starzenia się skóry - będzie więc prowadzić do szybszego pojawienia się zmarszczek, przebarwień czy utraty jędrności skóry. Im wyższe mamy stężenie cukru we krwi, tym szybciej zachodzić będą te procesy.

Również nadmierna ilość soli będzie szkodzić naszej skórze. Sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, prowadząc do obrzęków, w wyniku których skóra staje się napęczniała. Dodatkowo sól będzie powodowała podrażnienie gruczołów łojowych, czego konsekwencją będzie zwiększone wydzielanie sebum i powstawanie stanów zapalnych białka.

Z kolei zbyt mała ilość białka w naszej diecie będzie prowadzić do osłabienia regeneracji skóry oraz osłabienia włókien kolagenu.

Czego więc powinniśmy unikać?

Przystanek, To, Ostrzeżenie, TransportW momencie, gdy występują u nas problemy z cerą, warto ograniczyć kawę i herbatę - niekoniecznie całkowicie z nich rezygnować, ale zmniejszyć liczbę wypijanych dziennie filiżanek.

Na pewno dobrze będzie zmniejszyć spożycie słodyczy i białego cukru - można je zastąpić domowymi słodyczami, no. ciastkami owsianymi czy batonikami z orzechów i owoców. Zdecydowanie wyjdzie nam to na zdrowie.

Warto także ograniczyć ilość soli - według zaleceń WHO powinniśmy spożywać mniej więcej płaską łyżeczkę soli dziennie (5g). Niestety badania pokazują, że w Polsce przekraczamy tę normę niemal trzykrotnie (13g), ponieważ spożywamy dużo żywności z już dodaną przez producentów solą.
Unikać powinniśmy więc żywności wysokoprzetworzonej i dań typu fast food, a także ograniczać produkty konserwowe.

Nutrikosmetyki

Na koniec jeszcze kilka słów o nutrikosmetykach. Są to suplementy diety mające wspomagać kondycję naszej skóry, a także włosów i paznokci. Ich głównym zadaniem jest uzupełnianie naszej diety w wybrane składniki odżywcze. Trzeba jednak pamiętać, że żaden nutrikosmetyk czy inny suplement nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety. Jeśli w naszym jadłospisie będą znajdowały się duże ilości wysokoprzetworzonej żywności, a będzie w nim brakowało warzyw i owoców, to kondycja naszej skóry nie ulegnie znaczącej poprawie nawet mimo spożywania dużej ilości suplementów.

Pamiętajcie - odpowiednio dobrana i prawidłowo zbilansowana dieta to podstawa. Wszystkie składniki o wiele lepiej wchłaniają się z żywności niż jakichkolwiek form suplementów. Zacznijcie więc o zadbania o swoją dietę, a prawdopodobnie okaże się, że żadne suplementy nie są Wam już potrzebne 😉


Z części II tego artykułu dowiecie się, gdzie w jakich produktach możecie znaleźć poszczególne składniki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger