października 08, 2019

Domowe tortille

Lubię wykorzystywać w swojej kuchni tortille.
Tortille z kurczakiem i warzywami na obiad.
Tortille z białym serem i wędzonym łososiem na kolację.
Tortille z czerwoną fasolą i warzywami na drugie śniadanie.

Opcji jest wiele, a że przygotowanie dania z wykorzystaniem tortilli zazwyczaj jest szybkie i proste, nie waham się z nich korzystać.

Tortilla

Wielu moich znajomych myśli, że tortilla to danie składające się z placka pszennego nadziewanego dodatkami. Otóż nie, tortilla to nazwa samego placka, który wykorzystywany jest do stworzenia różnych dań.

Tortilla wywodzi się z Meksyku. O ile w Polsce rzeczywiście zazwyczaj jest to placek pszenny, to oryginalnie meksykański placek powstawał po zagnieceniu masy kukurydzianej z wodą.

Tortilla stanowi bazę wielu charakterystycznych dla Meksyku potraw, takich jak quesadilla, tacos. enchiladas czy nachosy.

 

Tortilla domowa czy ze sklepu?

Jako fanka ostrych przypraw nigdy nie stroniłam od kuchni meksykańskiej. Już od lat w mojej kuchni bywają dania wykorzystujące tortille.
Przez wiele lat kupowałam tortille, ponieważ sądziłam, że lepiej kupić "oryginalne" produkty kuchni meksykańskiej, niż kombinować coś po swojemu.
Bardzo się myliłam...

Skład tortilli, które możemy kupić w sklepie pozostawia niestety wiele do życzenia. Składy podane na opakowaniach nie mają końca. A przecież taki placek powinien składać się z 4 składników! Jeśli chcecie sprawdzić skład nie musicie stać przy półce i sprawdzać po kolei każdego opakowania - możecie sprawdzić to na stronie Czytaj skład, o której pisałam tutaj.

Oczywiście kupienie gotowej tortilli jest wygodne, nie przeczę. Ale przygotowanie tortilli w domu wbrew pozorom jest naprawdę bardzo proste - przy 2-3 pierwszych plackach trzeba co prawda wykazać odrobinę cierpliwości, ale myślę, że warto.

Domowe tortille - przepis na 10-12 sztuk

Do przygotowania tortilli będziesz potrzebować:
  • 2 szklanki mąki pszennej,
  • pół łyżeczki soli,
  • 3 łyżeczki oleju rzepakowego,
  • 2/3 szklanki wrzącej wody.

1. Do miski wsyp mąkę, sól, dolej olej oraz wrzątek.
2. Od razu wymieszaj wszystko widelcem, po czym zacznij wyrabiać ciasto ręcznie (możesz użyć malaksera, jeśli masz końcówkę do ciasta drożdżowego).
Jeśli wyrabiasz ciasto ręcznie uważaj na temperaturę ciasta - na początku może być gorące.
3. Wyrabiaj ciasto, aż będzie zwarte i elastyczne, po czym przykryj je folią i odstaw na pół godziny.
4. Po tym czasie podziel je na 10-12 kawałków - ja robię to w ten sposób, że dzielę kulkę ciasta na pół, każdą połówkę roluję dłonią w formę wałka (jak do kopytek) i wałek dzielę na poszczególne porcje.
5. Czystą ściereczkę kuchenną spryskaj wodą na całej powierzchni, tak aby cała była wilgotna.
6. Ściereczkę złóż na pół i przykryj nią kawałki ciasta tak, aby nie wysychały.
7. Suchą patelnię (najlepiej sprawdzi się patelnia naleśnikowa, jeśli taką posiadasz) rozgrzej na dużym gazie.
8. Pierwszy kawałek ciasta rozwałkuj na blacie bez podsypywania mąką, postaraj się go rozwałkować jak najcieniej.
9. Przełóż placek na patelnię i smaż z każdej strony około 15-20 sekund aż do ukazania się na powierzchni pęcherzyków powietrza. Żeby tortilla się nie przypaliła zmniejsz ogień.  Przy smażeniu pierwszych 2-3 placków będziesz musiała zwrócić uwagę na wielkość ognia, aby dobrać odpowiednio wielkość ognia. Potem już będzie z górki 😉
10. W czasie, gdy pierwszy placek będzie się smażył rozwałkuj cieniutko kolejny (i tak analogicznie z następnymi).
11. Usmażoną pierwszą tortillę połóż na połowie wilgotnej ściereczki i przykryj drugą połową - ściereczka zabezpieczy placki przed wyschnięciem i stwardnieniem.
12. Placki trzymaj pod ściereczką do całkowitego wystudzenia.


Jeśli nie zjecie placków od razu możecie schować je do woreczka foliowego lub zawinąć w folię spożywczą i przechowywać kilka dni w lodówce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger