października 09, 2019

Plastikowe opakowania do żywności


Mleko, jogurty, soki czy woda.
Przekąski, jedzenie na wynos, a nawet warzywa.

Coraz więcej produktów, które kupujemy pakownych jest w plastikowe opakowania. To rozwiązanie o tyle wygodne, co nieekologiczne, a także niekoniecznie najlepsze dla naszego zdrowia.

Plastik jest materiałem stosunkowo wytrzymałym i z pewnością niezwykle praktycznym. Kupujemy napój w plastikowej butelce, wypijamy go, a butelka ląduje w koszu i problem z głowy. To samo tyczy się żywności kupowanej na wynos – tutaj nawet nie musimy zmywać!

Jak się jednak okazuje nie jest to takie proste i oczywiste. Pominę dzisiaj kwestie ekologii, a skupię się bardziej na wpływie opakowań na nasz organizm. O ile bowiem butelkę wyrzucimy i faktycznie pozbędziemy się śmieci z domu, to jednak substancje, które z tej butelki czy innego opakowania do żywności tak łatwo nie znikną.


Rodzaje plastikowych opakowań i ich oznakowanie


Na opakowaniach plastikowych zawsze musi znaleźć się informacja, z jakiego tworzywa zostały one wykonane. Najczęściej informacja ta podana jest w formie symbolu graficznego – trzech strzałek ułożonych na kształt trójkąta z cyfrą w środku:


Zanim kupimy konkretne opakowanie warto zawsze sprawdzić, z czego jest ono wykonane.

Czy wszystkie plastiki są bezpieczne?

No właśnie, jak się okazuje, nie do końca.

Owszem, część tworzyw plastikowych zostało dopuszczonych do obrotu jako tworzywa, które mogą mieć kontakt z żywnością, ale np. niewiele osób wie, że nie wolno w nich podgrzewać jedzenia albo wykorzystywać ponownie.
 

Warto więc wiedzieć, jakie opakowania kupujemy, żeby odpowiednio je wykorzystywać.

1. PET - politereftalan etylenu.
PET wykorzystywany jest powszechnie w produkcji pojemników, talerzyków czy opakowań jednorazowych, a także butelek, np. na wodę mineralną. 
Wszelkie materiały zawierające PET nie mogą być wykorzystywane ponownie - są to dosłownie JEDNORAZÓWKI. 
Nie powinniśmy także wystawiać ich na działanie promieni UV - nigdy więc nie stawiajcie ich na słońcu. Zaleca się, by przechowywać je w temperaturze poniżej 15 stopni C. 
Pod wpływem wysokiej temperatury i wielokrotnego wykorzystywania do żywności mogą przedostawać się toksyny zawarte w opakowaniu.

2. HDPE - polietylen o wysokiej gęstości.
HDPE uważany jest za bezpieczny i spokojnie można go wykorzystywać do przechowywania żywności. Może być także wykorzystywany wielokrotnie.

3. PVC - polichlorek winylu.
PVC wykorzystywany jest m.in. do produkcji folii. 
Absolutnie nie wolno go podgrzewać, pod wpływem temperatury wydziela toksyczne substancje chemiczne.

4.LDPE - polietylen niskiej gęstości.
LDPE jest uważany za raczej bezpieczny, choć nie ma jeszcze aż tak przekonujących wyników badań naukowych jak w przypadku HDPE.

5. PP - polipropylen.
PP uważany jest za bezpieczny i spokojnie można go wykorzystywać do przechowywania żywności. Może także być wykorzystywany wielokrotnie.

6. PS - polistyren.
PS jest materiałem wykorzystywanym do produkcji styropianu. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wykorzystywać go do przechowywania żywności, a już zwłaszcza do podgrzewania czy przechowywania produktów gorących. Unikajcie więc zamawiania ciepłych dań na wynos pakowanych w pudełka styropianowe, a jeśli już się zdarzy nie podgrzewajcie jedzenia w tych opakowaniach - zawsze przełóżcie danie na zwykły talerz. 
PS możemy też znaleźć w niektórych przykrywkach kubeczków jednorazowych (np. z kawą). Warto sprawdzać, szczególnie jeśli kupujecie gorące napoje.

7. Inne.
W tej grupie znajdziemy substancje, które są uznawane za najbardziej toksyczne i ich stosowanie do pakowania żywności jest zakazane, albo substancje, które nie są jeszcze wystarczająco przebadane i ich wpływ na nasze zdrowie jest nieznany.
W każdym razie jednych i drugich powinniśmy unikać - jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć. 

ZAPAMIĘTAJ!

1. Ponownie wykorzystywać możesz wyłącznie opakowania oznaczone cyfrą 2 lub 5.
2. Nigdy nie podgrzewaj żywności w opakowaniach plastikowych.
3. Nie wlewaj gorących napojów ani nie wkładaj gorących potraw do opakowań mogących wydzielać substancje toksyczne.
4. Żywność w opakowaniach plastikowych przechowuj w temperaturze poniżej 15 stopni C.
5. Wszystkie produkty, które kupiłaś zapakowane w plastikowe opakowania wypakuj od razu po powrocie do domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger