sierpnia 31, 2019

Fakty i mity o odchudzaniu - część II

Kilka dni przedstawiłam Wam kilka popularnych mitów związanych z odchudzaniem - część z nich była prawdziwa, większość jednak nie miała wiele wspólnego z naukowym podejściem do zdrowego żywienia podczas prób odchudzania.

Dziś przygotowałam dla Was drugą część artykułu - kolejne popularne mity, z którymi często możemy spotkać np. w Internecie.



1. Ciemne pieczywo zawsze jest lepsze – FAŁSZ
Nie do końca. Nie chodzi bowiem o to, żeby pieczywo było ciemne, a żeby było wypiekane z mąki z pełnego przemiału. Niestety często możemy znaleźć w sklepach pieczywo ciemne wypiekane z białej mąki, które zawierają dodatek karmelu, który jest barwnikiem spożywczym i nadaje pieczywu piękną ciemną barwę. Jest to niestety jasne pieczywo pomalowane na ciemne, nie ma więc nic wspólnego z pieczywem wypiekanym z mąki pełnoziarnistej, które powinniśmy wybierać.

2. Sałatki zawsze są lepszym wyborem, gdy jemy na mieście – FAŁSZ
Okazuje się, że wcale niekoniecznie. Niektóre sałatki dostępne w popularnej sieci fast foodowej są bardziej kaloryczne od zestawu zawierającego hamburgera, frytki i napój, który możemy kupić w tym samym miejscu. Dlaczego? Przecież sałatka to warzywa i owoce! Teoretycznie tak, ale zawsze zawierają także jakiś sos – i w tym tkwi tajemnica kaloryczności tych sałatek. Przygotowując sałatkę w domu możemy dodać odrobinę oliwy czy sosu czosnkowego zrobionego z jogurtu naturalnego i czosnku, z kolei w knajpach sosy są robione z dużą zawartością oleju lub na śmietanie bądź majonezie, co powoduje, że stają się istną bombą kaloryczną. Może się więc okazać, że jeśli jesteśmy głodni lepiej zamówić po prostu jakiś dobry obiad niż sałatkę, która będzie kaloryczna, a którą możemy się nawet nie najeść.

3. Sporadyczne picie alkoholu nie szkodzi – FAŁSZ
Picie alkoholu na diecie redukcyjnej nigdy nie jest wskazane. Sam alkohol zawiera oczywiście kalorie, ale największym wrogiem są przekąski, które są podawane do alkoholu. Niestety picie napojów wyskokowych zawsze zwiększa apetyt, a jednocześnie zmniejsza naszą kontrolę nad tym co i ile jemy. I to właśnie te przekąski powodują, że ilość kalorii w ciągu dnia drastycznie rośnie. Jeśli więc zależy nam na utracie masy ciała - odpuśćmy sobie alkohol na jakiś czas.

4. Eliminacja lub drastycznie ograniczenie węglowodanów lub tłuszczu wspomaga odchudzanie – FAŁSZ
Jeżeli stan zdrowia nie wymaga znaczących zmian w procentowej podaży białka, tłuszczu i węglowodanów nie ma absolutnie żadnego powodu, aby to robić na diecie redukcyjnej. Nasz organizm potrzebuje wszystkich tych trzech składników, a jako że nadmierna masa ciała bierze się z nadmiaru kalorii, a nie poszczególnego składnika, ograniczanie konkretnego makroskładnika nie ma żadnego uzasadnienia. Dodatkowo bardzo drastyczne ograniczenie tłuszczu, węglowodanów czy białka może doprowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych, co bardzo negatywnie wpłynie na nasz organizm.

5. Im bardziej restrykcyjna dieta, tym lepsze efekty – FAŁSZ
Niestety jest wprost przeciwnie. Po pierwsze bardzo restrykcyjne diety często wiążą się z niedoborami pokarmowymi, które będą prowadzić do osłabienia naszego organizmu i rozwoju różnych chorób. Po drugie duże restrykcje są bardzo trudne do stosowania przez dłuższy okres czasu, więc najczęściej taka dieta kończy się szybciej niż się zaczęła, ponieważ nie mamy już na to sił. Nawet jeśli uda nam się wytrzymać na bardzo restrykcyjnej diecie do osiągnięcia zamierzonej masy ciała, po diecie niestety wrócimy do starych nawyków, co spowoduje wystąpienie efektu jo-jo.

6. Środki przeczyszczające wspomagają odchudzanie – FAŁSZ
Absolutnie nie. Środki przeczyszczające powodują szybką utratę wody, co rzeczywiście odbija się na naszej wadze, jednak nie wpływają w żaden sposób na masę tkanki tłuszczowej czy mięśniowej. Prowadzi z kolei do odwodnienia, które bardzo negatywnie wpływa nasze zdrowie i samopoczucie - woda jest nam niezbędna do przeprowadzenia wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Dodatkowo wraz w wodą tracimy ważne dla naszego organizmu witaminy i składniki mineralne, które są nam niezbędne do zachowania zdrowia.

7. Na diecie trzeba zrezygnować z mięsa – FAŁSZ
Nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby rezygnować z mięsa. Niektóre gatunki mięs, np. wieprzowina czy wołowina są rzeczywiście dość kaloryczne ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, jednak nie trzeba całkowicie ich eliminować – wystarczy trochę ograniczyć ich ilość na rzecz chudego mięsa w diecie, np. kurczaka, indyka czy dziczyzny, które są mniej kaloryczne. Zawsze trzeba zwracać uwagę na bilans kaloryczny posiłku, jeśli wybieramy wieprzowinę można np. przygotować na obiad mniejszą porcję mięsa. Całkowite rezygnowanie z mięsa nie ma żadnego uzasadnienia - jakby nie patrzeć, jeśli zrezygnujemy z mięsa czymś i tak będziemy musieli je zastąpić, prawda?

8. Na diecie trzeba całkowicie zrezygnować ze słodyczy – FAŁSZ
Niekoniecznie. Prawda jest taka, że jeśli bardzo lubimy słodycze i będziemy ich sobie całkowicie odmawiać, to bardzo szybko po prostu zrezygnujemy z diety albo po 2-3 tygodniach przyjdzie kryzys, którego nie pokonamy i któregoś dnia po prostu zjemy na raz bardzo dużą ilość słodyczy, a potem będziemy mieć wyrzuty sumienia. Lepiej więc raz na jakiś czas pozwolić sobie na coś małego i słodkiego, niż doprowadzić do sytuacji, w której zjemy na raz dużą ilość, bo już nie będziemy potrafili sobie odmawiać. Warto oczywiście także zwrócić uwagę na to, jakie słodycze wybieramy – bo możemy zjeść coś słodkiego, a jednocześnie zdrowego. Przygotowane w domu ciasteczka owsiane, batoniki owsiane z owocami czy domowy budyń lub galaretka będą na pewno mniej kaloryczne niż ich sklepowe wersje, a jednocześnie zdrowsze.

9. Na dobrej diecie szybko ubywa kilogramów – FAŁSZ
To nie do końca tak działa. Jeśli na dietę przechodzi osoba z dużą otyłością, to rzeczywiście szybko zauważy różnicę, taka osoba może tracić nawet 5kg miesięcznie lub więcej. Jednak w przypadku osoby ze stosunkowo niedużą nadwagą spadki masy ciała niestety nie będą tak spektakularne. Zajmie to więcej czasu. Warto jednak pamiętać o tym, że zdrowe tempo chudnięcia wynosi ok. 0,5-1kg/tydz., a zbyt szybka utrata kilogramów zwiększa także ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Lepiej więc, aby nasza masa ciała zmniejszała się powoli, ale regularnie i na stałe, niż szybko, ale równie szybko wróciła do poprzedniego poziomu.

10. Tabletki na odchudzanie pomagają w pozbyciu się kilogramów – FAŁSZ
Absolutnie nie. Tabletki takie nie mają zupełnie nic wspólnego ze zdrowym obniżaniem masy ciała, a mogą być dosłownie śmiertelnie niebezpieczne, absolutnie więc nie powinniśmy nawet zastanawiać się nad tym, by nimi wspomagać. Nie sięgajcie po takie rzeczy.

Myślę, że w obu częściach mojego artykułu poruszyłam najważniejsze mity związane z odchudzaniem, ale jeśli znacie jeszcze jakieś, macie jakieś pytania albo wątpliwości, nie wahajcie się i piszcie do mnie, tutaj, na moim Facebooku lub na adres mailowy - zawsze mogę przygotować trzecią część artykułu, w którym przedstawię poruszone przez Was tematy 😊

Tutaj znajdziesz pierwszą część artykułu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger