Dna moczanowa, zwana inaczej podagrą lub skazą moczanową, to choroba charakteryzująca się gromadzeniem moczanu sodu oraz jego krystalizacją w stawach i narządach wywołanym niestosowaniem odpowiedniej diety.
Puryny to grupa aromatycznych związków organicznych naturalnie występujących w produktach spożywczych. Stanowią one główną przyczynę rozwoju choroby - po dostaniu się do organizmu wraz z pożywieniem przekształcają się w kwas moczowy. Gdy jego stężenie w organizmie wzrośnie pojawiają się napady bólowe, które mogą przeistoczyć się w przewlekły stan zapalny i doprowadzić do ograniczenia ruchomości zajętego stawu.
Dna najczęściej dotyka mężczyzn i jest uwarunkowana genetycznie, ale może być także skutkiem choroby nerek lub niewydolności serca oraz chorób nowotworowych.
Leczenie
Leczenie dny jest zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Do tej drugiej grupy należy dieta ubogopurynowa, redukcja nadwagi, umiarkowana aktywność fizyczna i spożywanie dużych ilości płynów. Dieta jest podstawą leczenia niefarmakologicznego niezależnie, czy choroba znajduje się w fazie zaostrzenia objawów, czy też ich cofnięcia.
Dieta ubogopurynowa
Do głównych założeń diety ubogopurynowej należy ograniczenie:
- mięsa i podrobów,
- ryb i owoców morza,
- nasion roślin strączkowych,
- galaret i konserw,
- używek (alkohol, kakao, kawa, papierosy),
- produktów zawierających w składzie syrop glukozowo-fruktozowy.
W przypadku zaostrzenia objawów warto wyeliminować z diety także brokuł, brukselkę, por, szpinak oraz rabarbar.
Wiele osób sporo korzyści dopatruje się w diecie wegetariańskiej ze względu na oczywiste wykluczenie produktów mięsnych. Stosując tą dietę trzeba jednak pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę m.in. na źródła białka (ze względu na ograniczenie spożycia nasion roślin strączkowych), witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A,D,E,K) oraz witaminę B12.
Badania wykazały, że osoby spożywające minimum jedną porcję produktów mlecznych w ciągu dnia miały niższe stężenie kwasu moczowego we krwi w porównaniu do osób, które nie spożywają ich wcale lub spożywają sporadycznie.
Warzywa i owoce są doskonałym źródłem witaminy C, kwasu foliowego i błonnika pokarmowego, które wykazują działanie ochronne przed rozwojem dny.
Ostatni posiłek należy spożywać 3-4 godziny przed snem, dzięki czemu zapobiegnie się gromadzeniu nadmiernych ilości kwasu moczowego w nocy.
Warto także pamiętać, aby pić dużo płynów - ułatwi to nerkom wydalanie kwasu moczowego.
Co warto włączyć do diety?
Ananas
Ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe bromelainy, enzymu zawartego w tym owocu, poleca się spożywanie ananasów przy napadach dny moczanowej. Ułatwia on również usuwanie z organizmu nadmiaru kwasu moczowego, który jest przyczyną podagry. Ponadto jest źródłem manganu, miedzi i żelaza, które wpływają na stan układu kostnego.
Jagody
Te ciemne owoce charakteryzują się dużą zawartością witaminy C, garbników i antyoksydantów. Witamina C uczestniczy w procesie wytwarzania kolagenu, który jest odpowiedzialny za stan ścięgien i stawów. Garbniki zaś działają przeciwzapalnie, eliminując wolne rodniki.
Kurkuma
Zawarta w niej kurkumina ma m.in. właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym zmniejsza zapalenie chrząstki i spowalnia degenerację tkanki, co ma miejsce w przebiegu dny moczanowej.
Zielona herbata
Jest bogata we flawonoidy i przeciwutleniacze. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Dobrze zaparzony napar z zielonej herbaty zawiera także cynk, mangan, miedź, potas, sód, wapń oraz wiele innych mikroelementów.
Dna moczanowa to choroba charakteryzująca się różną intensywnością objawów. Okresy całkowicie pozbawione objawów przeplatają się z czasem silnych napadów bólowych. Niezależnie jednak od tego, czy objawy są nasilone, lub nie ma ich wcale dietę ubogopurynową należy wprowadzić już na stałe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz