Ananas to owoc pochodzący z Ameryki Południowej. Jest u nas dość powszechnie lubiany, zarówno przed dorosłych, jak i dzieci. W 100g owocu znajdziemy ok. 56kcal i 1,5g błonnika pokarmowego, charakteryzuje się średnim indeksem glikemicznym.
Powodów, aby sięgając po ananasa wybierać raczej tego świeżego niż w puszce jest wiele. Do najpowszechniej znanych należą większa zawartość witamin i składników mineralnych, z których część tracimy w czasie przechowywania. Druga rzecz, to (bardzo) słodka zalewa, w której przechowywane są owoce w puszce.Mniej znaną zaletą świeżego ananasa jest zawartość w nim bromelainy, czyli enzymu, który możemy znaleźć jedynie w świeżym owocu.
Właściwości bromelainy
Bromelaina, zwana także bromeliną, została doceniona już w latach 60. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy odkryto, że w ananasie obecny jest enzym (proteaza cysteinowa) trawiący białka, który ma także szerokie zastosowanie w medycynie. Doceniono m.in. jego właściwości prozapalne. Dziś stosuje się bromelainę choćby w leczeniu obrzęków - zarówno poważnych, np. pourazowych i pooperacyjnych, jak przy zwykłych stłuczeniach czy siniakach. Enzym wykorzystywany jest także do łagodzenia bólu. Istnieją także przesłanki sugerujące, że może on przyspieszać leczenie dny moczanowej.
Bromelaina wpływa na zmniejszenie krzepliwości krwi, warto więc włączyć do diety ananasy, jeśli istnieje u nas ryzyko zakrzepicy. Ponadto wraz z magnezem i potasem istotnie zmniejsza ryzyko zawału serca.
Enzym ten wskazany jest też dla astmatyków i alergików z dwóch powodów - po pierwsze wpływa na zmniejszenie produkcji śluzu, a po drugie bromelaina może być wykorzystana przez leukocyty do strawienia wirusów i bakterii czy resztek pokarmowych mogących być źródłem reakcji alergicznych.
Choć bromelaina jest enzymem niszczącym wiązania peptydowe, a więc trawiącym białko, ułatwia także rozkład tłuszczów i skrobi, dlatego wykorzystywana jest jako składnik w suplementach mających ułatwiać odchudzanie.
Suplementacja
Choć ananas jest stosunkowo bogaty w bromelainę, to oczywiście jeden owoc nie jest w stanie dostarczyć nam dawki, która działałby leczniczo. W takiej sytuacji możemy rozważyć zażycie suplementów. Co jednak istotne w przypadku enzymów w suplementach, aby zachowały one swoją aktywność powinny być przechowywane w ciemnym pojemniku.
Jeśli jednak chcielibyście stosować bromelainę profilaktycznie w zupełności wystarczy włączenie do diety świeżych owoców ananasa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz