Wypadanie włosów to naturalny proces fizjologiczny - tracimy stare włosy, które zastępowane są nowymi. Jednak gdy utrata włosów staje się nadmierna dla większości z nas stanowi to nie lada problem.
Przyczyny utraty włosów
Nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn:
- niewłaściwa pielęgnacja,
- zbiegi fryzjerskie (np. farbowanie, prostowanie, suszenie),
- niedobory żywieniowe,
- przewlekły stres,
- zmiany hormonalne,
- choroby skóry,
- choroby autoimmunologiczne,
- cukrzyca,
- zażywane leki,
- czynniki genetyczne.
Najczęściej sami próbujemy poradzić sobie z wypadaniem włosów sięgając po produkty dostępne w drogeriach czy aptekach. Często trudno jednak samemu ustalić przyczynę ich utraty, warto więc skonsultować się ze specjalistą - w tym przypadku na początek powinniśmy poprosić o konsultację trychologa, który może wykluczyć różnego rodzaju schorzenia skóry głowy powodujące nadmierne wypadanie włosów. Powinniśmy jednak pamiętać, że duży wpływ na stan naszych włosów ma nasz styl życia, w tym to, co jemy.
Witaminy i minerały na włosy
W drogeriach i aptekach możemy przebierać w produktach dostarczających witaminy i składniki mineralne, które mają stanowić uzupełnienie diety o składniki, które korzystnie wpływają na włosy. Ich pozytywny wpływ może być widoczny u osób z niedoborową dietą, jeśli jednak dieta jest dobrze zbilansowana suplementacja nie przyniesie zauważalnych efektów.
Na jakie składniki diety przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę?
1. Żelazo
Choć niedobór żelaza kojarzymy głównie z niedokrwistością, to może on powodować także nadmierne wypadanie włosów. Prawdopodobnie wspiera ono proces podziału komórek w mieszku włosowym, co wydłuża fazę aktywnego wzrostu włosów. Więcej o tym, jak zadbać o żelazo w diecie możecie przeczytać tutaj.
2. Cynk
Pierwiastek ten uczestniczy m.in. w syntezie białek wspomagających podział komórek. Jego niedobór przyczynia się do zwiększonej łamliwości i wypadania włosów, choć na szczęście procesy te możemy odwrócić, jeśli unormujemy poziom cynku w organizmie.
3. Nienasycone kwasy tłuszczowe
Niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 może objawiać się wypadaniem włosów zarówno ze skóry głowy, jak i z brwi. Wpływają one m.in. na działanie androgenów na mieszki włosowe, co jest szczególnie ważne w przypadku łysienia androgenowego.
4. Witaminy A i E
Niedobór witamin negatywnie odbija się na prawidłowym wzroście włosów. Witamina A wpływa na komórki macierzyste włosów, a wraz z witaminą E wpływa na nawilżenie kosmyków i ochronę przed uszkodzeniami. Trzeba jednak pamiętać, że ich nadmiar może być toksyczny. Jeśli więc zdecydujemy się na suplementację należy przestrzegać zalecanych dawek. Więcej o witaminie A może przeczytać tutaj, a o witaminie E tutaj.
5. Witamina B12
Niedobór witaminy B12 może prowadzić do rozwoju anemii, co z kolei może skutkować wypadaniem włosów. Niedobory kobalaminy często spotykane są u osób wykluczających z diety mięso, które jest głównym źródłem tej witaminy. Osoby na dietach wegańskich i wegetariańskich powinny więc poważnie rozważyć suplementację. Więcej o witaminie B12 możecie przeczytać tutaj.
6. Biotyna
Witamina H, zwana także biotyną, to chyba najlepiej znany suplement wpływający na stan włosów. Choć jednak jednak jest tak popularny, część badań sugeruje, że jego skuteczność jest znikoma. Suplementacja może pomóc osobom z niedoborem tego składnika, jest on jednak rzadko spotykany, zazwyczaj u osób żywionych pozajelitowo, po hemodializie lub leczonych długotrwale lekami przeciwdrgawkowymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz