listopada 03, 2023

ALA dla zdrowia

ALA, czyli kwas alfa-liponowy, jest kwasem tłuszczowym, którego działanie przyrównuje się do działania witamin. W przeciwieństwie do tych ostatnich nasz organizm jest go jednak w stanie wytworzyć samodzielnie.

Kwas alfa-liponowy charakteryzuje się dużą wszechstronnością w działaniu - wykorzystuje się go w leczeniu chorób wątroby, cukrzycy czy miażdżycy. Dość powszechnie stosowany jest przez sportowców, ponieważ może poprawiać zdolności wysiłkowe. Jest także silnym antyoksydantem, może więc spowalniać procesy starzenia.Kwas alfa-liponowy - działanie

ALA w organizmie człowieka pełni dwie główne funkcje - jest doskonałym przeciwutleniaczem oraz bierze udział w metabolizmie. Sprawia to, że jego zastosowanie jest dość wszechstronne.

Wpływ na metabolizm

Kwas alfa-liponowy jest niezbędny do przebiegu wielu procesów metabolicznych. Powoduje m.in. zwiększenie wydatku energetycznego przy jednoczesnym zmniejszeniu apetytu. W połączniu z odpowiednią dietą sprzyja to utracie masy ciała przez zwiększenie i utrzymanie deficytu energetycznego.

Leczenie cukrzycy

Suplementacja ALA wspomaga obniżanie poziomu glukozy we krwi oraz zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, może więc zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycy. Pozytywne działanie suplementacji obserwuje się także w leczeniu neuropatii cukrzycowej - kwas alfa-liponowy jako silny przeciwutleniacz może ograniczać niedokrwienie nerwów i uszkodzenia błon nerwowych, dzięki czemu może redukować objawy choroby. Ze względu na właściwości hipoglikemiczne stosowanie suplementów ALA należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym, który dobierze odpowiednią dawkę do stanu zdrowia i stosowanych leków.

Hamowanie procesów starzenia

ALA, jako przeciwutleniacz, działa w całym organizmie - neutralizuje wolne rodniki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz komórek. Spowalnia procesy starzenia się i wzmacnia efekty działania innych antyoksydantów: witamin C oraz E.

Regeneracja wątroby

Nasza wątroba jest narządem o dużej zdolności do regeneracji, nie jest jednak niezniszczalna. Długotrwałe narażenie na działanie substancji toksycznych może doprowadzić do jej uszkodzenia. Kwas alfa-liponowy nie tylko chroni wątrobę, ale też zwiększa jej możliwości detoksykacji. ALA stosowany jest m.in. w przypadku leczenia zatruć grzybami i metalami ciężkimi ze względu na jego zdolność chelatyzacji, czyli usuwania toksyn z organizmu.

Ochrona przed miażdżycą i chorobami serca

ALA obniża ciśnienie krwi i rozluźnia naczynia krwionośne, świetnie więc sprawdza się w profilaktyce miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy nadciśnienia. Wykazano także jego działanie ochronne dla nabłonka wyściełającego naczynia krwionośne.

Skutki uboczne

Kwas alfa-liponowy jest powszechnie uważany za środek bezpieczny, jednak przyjmowany w zbyt dużych dawkach może powodować efekty uboczne, przede wszystkim ze strony przewodu pokarmowego, np. biegunkę czy bóle brzucha, a także alergie skórne.

Suplementację ALA odradza się także kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom ze względu na niewystarczającą ilość badań potwierdzających jego bezpieczeństwo w tym okresie.

Nie tylko suplementy

Choć najczęściej mówi się o dodatkowej suplementacji kwasu alfa-liponowego, możemy go sobie dostarczać nie tylko za pomocą środków dostępnych w aptece, ale też dzięki diecie. Do jego najlepszych źródeł zalicza się niektóre warzywa, takie jak brokuł, szpinak czy ziemniaki, oraz mięso wołowe (przede wszystkim podroby).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger