Witamina K jest jedną z istotniejszych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, szczególnie u małych dzieci.
Witamina K - co to jest?
Witamina K została odkryta i opisana w latach 30. ubiegłego wieku przez dwóch biochemików - Henrika Dama i Edwarda Alberta Doisy'ego, którzy za badania nad nią zostali w 1943r. uhonorowani nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny.
Witamina K to nie jedna konkretna substancja, a grupa związków chemicznych uznawanych za jeden z niezbędnych składników pokarmowych. W naturze występuje w dwóch postaciach:
- witamina K1 - żółta ciecz syntetyzowana przez rośliny. Jest rozpuszczalna w tłuszczach i odporna na działanie temperatury.
- witamina K2 - produkowana przez drobnoustroje, także te bytujące w naszym układzie pokarmowym. Jest rozpuszczalna w tłuszczach.
Źródła witaminy K
Źródłem witaminy K są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego. Szczególnie bogatym źródłem są warzywa o zielonym kolorze, z dużą zawartością chlorofilu: awokado, botwina, bób, brokuł, brukselka, cukinia, groszek, jarmuż, kapusta włoska, natka pietruszki, ogórki, sałaty, seler naciowy, szczaw, szparagi.
Spore ilości witaminy K znajdziemy także w brzoskwiniach, kalafiorze, marchwi, rzepie, truskawkach i ziemniakach. Poza tym do diety warto włączyć także olej sojowy, orzechy, produkty zbożowe czy zieloną herbatę.
Znaczenie witaminy K
Podstawową funkcją witaminy K jest udział w zachodzącym w wątrobie procesie syntezy osoczowych czynników krzepnięcia krwi oraz białka protrombiny. Są one kluczowe w procesie krzepnięcia krwi - w przypadku niedoboru któregokolwiek z tych czynników krew krzepnie bardzo powoli lub nie krzepnie w ogóle.
Inną ważną funkcją witaminy K jest wspomaganie układu sercowo-naczyniowego - wzmacnia ściany naczyń krwionośnych zapobiegając ich pękaniom i zwapnieniom. Przeciwdziała także nadmiernym krwawieniom miesiączkowym.
Witamina K odgrywa także istotną rolę w utrzymaniu gospodarki wapniowej - pomaga w wychwytywaniu wapnia przez układ szkieletowy, biorąc udział w formowaniu tkanki kostnej.
Dodatkowo witamina K wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne. Według niektórych badań może także wpływać na zahamowanie rozwoju chorób nowotworowych.
Niedobory witaminy K
Niedobór witaminy K u dorosłych zdarza się rzadko, ponieważ znaczną część naszego zapotrzebowania pokrywa syntetyzowana przez mikroflorę jelitową witamina K2, zaś resztę uzupełniamy dostarczaną z pożywieniem witaminą K1. Na niedobory narażone się osoby cierpiące na poważne schorzenia jelit i wątroby, zespół złego wchłaniania, stosujące długotrwałą antybiotykoterapię, po poważnych zabiegach operacyjnych czy przyjmujące leki przeciwdrgawkowe lub przeciwzakrzepowe.
Niedobór witaminy K może objawiać się:
- częstymi biegunkami,
- długim czasem krzepnięcia krwi (także przy małych urazach, nawet skaleczeniach),
- krwawieniem z błon śluzowych (krwotoki z nosa, przewodu pokarmowego),
- krwiomoczem,
- obfitymi miesiączkami,
- osłabieniem odporności,
- skłonnością do łatwego tworzenia się siniaków.
- niedokrwistości,
- osteoporozy,
- uszkodzenia wątroby,
- zwapnienia naczyń krwionośnych,
- żółtaczki.
Nadmiar witaminy K
Niebezpieczny dla naszego zdrowia jest jednak nie tylko niedobór, ale i nadmiar witaminy K. Występuje on dość rzadko i w większości wypadków jest związany z nieodpowiednią suplementacją. Objawia się przede wszystkim:
- bólami serca,
- nadmierną potliwością,
- uczuciem gorąca,
- zaburzeniami funkcjonowania wątroby,
- u noworodków: anemią hemolityczną, hiperbilirubinemią, żółtaczką.
Przed rozpoczęciem potencjalnej suplementacji pamiętajcie, aby wykonać badania i poprosić o konsultację lekarza, nie zawsze jest ona bowiem potrzebna, a suplementacja "na wszelki wypadek" zamiast pomóc może nam zaszkodzić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz