Woda powinna stanowić ok. 65-70% naszej masy ciała. Bez odpowiedniego nawodnienia jesteśmy w stanie przeżyć zaledwie kilka dni.
Woda jest nam niezbędna - potrzebują jej wszystkie nasze narządy, tkanki i komórki. Odgrywa wiele istotnych ról, m.in.:
- wpływa na zachowanie równowagi płynów ustrojowych,
- reguluje i utrzymuje temperaturę ciała,
- pomaga usuwać toksyny,
- wspomaga trawienie,
- wpływa na stan i wygląd skóry.
Zdarza się, że nasz organizm traci więcej wody niż zwykle - zazwyczaj jest to związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną, wysoką temperaturą otoczenia czy stanami chorobowymi, którym towarzyszyć mogą biegunka, wymioty lub gorączka. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że nasz organizm jest już odwodniony, choć wysyła on sygnały, których zazwyczaj z odwodnieniem nie łączymy. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób nasz organizm sygnalizuje odwodnienie, aby przeciwdziałać mu jak najszybciej.
Objawy odwodnienia
1. Bóle i zawroty głowy
Spadek nawodnienia organizmu prowadzi do zmniejszenia ilości płynu otaczającego mózg, która chroni go przed wstrząsami i łagodnymi ruchami. Zmniejsza się także dopływ tlenu i krwi do mózgu. Badania dowiodły, że odwodnienie jest jedną z przyczyn migren i napięciowych bóli głowy.
2. "Mgła mózgowa"
Mózg bardzo szybko reaguje na deficyt płynów w organizmie, ponieważ sam w 90% składa się właśnie z wody. Odwodnienie może objawiać się zaburzeniami pamięci, złym nastrojem czy trudnością w podejmowaniu decyzji, a także tzw. "mgłą mózgową", czyli zapominaniem, trudnościami w skupieniu się, myśleniu i komunikacji.
3. Suchość w jamie ustnej i nieprzyjemny oddech
Przy niedoborach wody nasz organizm wytwarza mniej śliny, która ma właściwości antybakteryjne. Prowadzi to do nadmiernego wzrostu bakterii w jamie ustnej, a w konsekwencji nieprzyjemnego oddechu. Niedobór śliny związany jest także z uczuciem suchości w ustach, ponieważ ślina zapobiega przesuszaniu błon śluzowych.
4. Zaparcia
Woda wspomaga nasz układ trawienny utrzymując jego elastyczność i regularne ruchy jelit. Odwodnienie może prowadzić do utwardzenia stolca i zaparć, a także powodować zgagę i niestrawność.
5. Nagłe uczucie głodu
Odwodniony organizm wysyła fałszywe sygnały do mózgu, który odbiera je jako informację, że jesteśmy głodni, gdy w rzeczywistości jesteśmy spragnieni. Zanim sięgniemy po jakąś przekąskę warto napić się szklanki wody.
6. Zmniejszona ilość moczu
Zdrowa ilość oddawania moczu to od 5 do 7 razy dziennie. Jeśli rzadziej odwiedzasz w tym celu toaletę Twoje ciało potrzebuje najprawdopodobniej większej ilości wody. Organizm wraz z moczem pozbywa się toksyn, jeśli więc nie robimy tego w wystarczającej ilości mogą one kumulować się w ciele i być przyczyną zaburzeń fizjologicznych.
Warto także obserwować kolor moczu. Powinien mieć on jasne lub bardzo jasne zabarwienie. Ciemno żółte lub bursztynowe zabarwienie jest oznaką odwodnienia.
7. Sucha skóra
Skóra jest największym organem w naszym organizmie i wymaga sporej ilości wody niezbędnej do zapewnienia jej nawodnienia i elastyczności. Odwodnienie zwiększa ryzyko nasilenia trądziku, egzemy czy łuszczycy.
1. Codziennie pij dużo wody i innych płynów. Ich ilość zależy od różnych czynników, takich jak klimat, aktywność fizyczna czy stan zdrowia. W naszym klimacie, jeśli akurat nie towarzyszą nam upały, powinniśmy wypijać 2-3 litry płynów dziennie.
2. Zacznij dzień szklanką wody i wypijaj jedną szklankę przed każdym posiłkiem - jest to łatwy sposób na pamiętanie o zwiększeniu ilości napojów w ciągu dnia.
3. Zawsze trzymaj butelkę wody w zasięgu wzroku i staraj się jak najczęściej po nią sięgać. Nie musisz za każdym razem wypijać całej szklanki, lepiej często wypijać niewielkie ilości.
4. Włącz do diety zupy oraz warzywa i owoce - zawierają duże ilości wody, która także nawodni organizm. W końcu woda nie musi pochodzić wyłącznie z napojów, możemy czerpać ją także z pożywienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz