kwietnia 03, 2023

Domowy zakwas na biały barszcz

Aby przygotować barszcz potrzebny jest zakwas. To inny rodzaj zakwasu niż na żurek. Na żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej, z kolei na barszcz biały podstawą jest mąka pszenna wysokiego przemiały - graham typ 1850 lub razowa 2000.




Domowy zakwas na biały barszcz - przepis

Do przygotowania zakwasu będą Ci potrzebne:
  • 500ml przegotowanej letniej wody,
  • 5 łyżek mąki pszennej pełnoziarnistej,
  • 3 liście laurowe,
  • 7 ziaren ziela angielskiego,
  • 3-4 ząbki czosnku,
  • łyżka majeranku.

1. Wyparz słoik.
2. Wsyp mąkę, dodaj liście laurowe, ziele angielski, obrane ząbki czosnku i majeranek, zalej wszystko letnią przegotowaną wodą. Całość wymieszaj.
3. Nie zakręcaj słoika - żeby fermentacja przebiegała prawidłowo potrzebny jest dostęp tlenu. Dlatego najlepiej przykryj słoik gazą i umocuj ją gumką recepturką.
4. Odstaw słoik w ciemne miejsce.
5. Mieszaj 1-2 razy dziennie drewnianą łyżką, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni.

Czasami na powierzchni pojawia się pianka w wyniku zachodzącej fermentacji. Możesz ją usuwać drewnianą łyżka co dwa dni.

Po 5 dniach zakwas będzie gotowy do użycia, ale im dłużej będzie się kisił, tym będzie mocniejszy, możesz więc go kisić przez kolejne 2-3 dni.
Aby zakwas szybciej się ukisił możesz dodać do niego kilka łyżek wody z kiszonych ogórków lub kapusty.

Jeśli nie zużyjesz zakwasu od razu, po 7-8 dniach możesz umieścić go w lodówce. Wcześniej jednak usuń czosnek, ziele angielskie i liście laurowe (najlepiej przecedzić zakwas przez sitko). Na słoiku połóż gazę i przykryj delikatnie wieczkiem. 
Przechowuj go w lodówce do 2 tygodni.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger