stycznia 13, 2023

Witamina B3

Witaminy z grupy B to zbiór związków chemicznych, które odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie za stan naszego zdrowia psychicznego. Łagodzą one napięcie nerwowe, pozytywnie wpływają na nastrój czy poprawiają sprawność intelektualną.

W skład tej grupy wchodzą witamina B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna lub witamina PP), witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B7 (biotyna), witamina B9 (kwas foliowy) oraz witamina B12 (kobalamina).


Witamina B3 - co to jest?

Niacyna należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Została odkryta w 1873 roku przez austriackiego chemika Hugo Weidela, który prowadził badania nad nikotyną. Należy ona do najtrwalszych witamin, ponieważ jest niemal całkowicie niewrażliwa na wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV. Odgrywa istotną rolę w medycynie - podawana w wysokich dawkach jest wykorzystywana w leczeniu miażdżycy.

Źródła witaminy B3

Niacynę w największych ilościach znajdziemy w mięsie i przetworach mięsnych, a także w drożdżach i orzechach arachidowych. Dobrym źródłem będą także ryby, kasza gryczana i jęczmienna, otręby pszenne, rośliny strączkowe, ryż oraz ziemniaki.

Znaczenie witaminy B3

Niacyna pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego oraz mózgu. Ponadto witamina PP pełni ważną rolę w syntezie hormonów płciowych, kortyzolu i tyroksyny, a także bierze udział w syntezie insuliny. Reguluje także poziom cholesterolu poprzez redukcję stężenia cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Witamina B3 oddziałuje także na nasz układ krwionośny - rozszerza naczynia krwionośne i uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek.

Badania dowodzą, że niacyna pomaga w walce z migreną, dlatego często znajdziemy ją w lekach przeciwmigrenowych.

Coraz częściej sugeruje się także, że witamina PP ma pozytywny wpływ na psychikę człowieka. Co prawda nie ma jednoznacznych dowodów, by niacyna bezpośrednio wpływała na leczenie depresji, często jednak obserwuje się niedobór tej witaminy u osób chorych, stąd stosuje się u nich jej regularną suplementację.

Niedobór witaminy B3

Niedobory najczęściej obserwuje się u osób niedożywionych, jednak mogą się do nich przyczynić także alkoholizm. choroby ograniczające wchłanianie składników odżywczych czy długotrwałe przyjmowanie leków na gruźlicę.

Początkowo niedobór niacyny prowadzi do pogorszenia stanu skóry, mogą pojawić się przebarwienia oraz stany zapalne, także błon śluzowych jamy ustnej.

Długotrwały niedobór witaminy PP może prowadzić do rozwoju pelagry, której objawami mogą być agresja, bezsenność, biegunka, osłabienie, otępienie, wymioty, zaparcia czy zapalenie skóry. Trzeba też pamiętać, że nieleczona pelagra jest chorobą śmiertelną.

Nadmiar witaminy B3

Przedawkowanie niacyny jest bardzo mało prawdopodobne - aby do niego doprowadzić musielibyśmy spożywać dziennie ponad 35mg, co uwzględniając jedynie źródła z pożywienia jest trudne do zrobienia. Jednak przyjmowanie wysokich dawek witaminy PP w suplementach może skutkować bólami brzucha, mdłościami, przesuszeniem, swędzeniem i zaczerwienieniem skóry czy wysypką. Długotrwałe nadmierne spożywanie niacyny może doprowadzić do arytmii, a nawet martwicy wątroby.

Warto także wiedzieć, że nadmiar tej witaminy może powodować wzrost oporności komórek na insulinę.

Przed rozpoczęciem potencjalnej suplementacji pamiętajcie, aby wykonać badania i poprosić o konsultację lekarza, nie zawsze jest ona bowiem potrzebna, a suplementacja "na wszelki wypadek" zamiast pomóc może nam zaszkodzić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger