grudnia 18, 2022

Zakwas z buraków

Zakwas z buraków to podstawa domowego barszczu czerwonego. Zbliża się Wigilia, na większości stołów z pewnością pojawi się barszcz z uszkami, jeśli więc planujecie robić go od zera, to znaczy zacząć od przygotowania zakwasu, właśnie jest ostatnia chwila, aby zacząć!

Czym jest zakwas?

Zakwas to klarowny płyn o głębokiej, ciemnofioletowej barwie, który powstaje w wyniku kiszenia buraków w osolonej wodzie. Dzięki procesowi fermentacji burak zmienia nie tylko swój zapach czy smak (staje się łagodniejszy), ale też właściwości.

Fermentacja to proces niemal tak stary jak świat. Wykorzystywana była przez ludzi na całym świecie, głównie jako sposób na przechowywanie pożywienia. Fermentacja zabezpieczenia żywność przed pleśnią i wydłuża jej trwałość - kwas mlekowy wytwarzany przez bakterie skutecznie hamuje rozwój bakterii.

Zakwas na zdrowie

Podobnie jak buraki, przygotowany z nich zakwas jest produktem bogatym w substancje odżywcze. Jest on źródłem minerałów, takich jak kobalt, magnez, potas czy żelazo, a także związków bioaktywnych, m.in. antocyjanów, betainy i fitosteroli.

Zakwas buraczany to napój niskokaloryczny i zawierający mało cukrów. Choć same buraki są bogate w cukier, to w większości zostaje on wykorzystany podczas fermentacji do karmienia bakterii probiotycznych.

Zakwas z buraków bardzo dobrze wpływa na nasz układ krwionośny - zwiększa ilość czerwonych krwinek, jest więc polecany w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości. Ponadto zaleca się go także przy przeziębieniach, ogólnym osłabieniu oraz po antybiotykoterapii.

Naukowcy sugerują, że buraki pomagają obniżać poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) oraz przeciwdziałają miażdżycy. Do tego zawierają dużo kwasu foliowego, co jest szczególnie istotne dla kobiet w ciąży.

Choć zakwas często kojarzymy jako podstawę do przygotowania zupy, możemy go także po prostu pić jako zdrowy napój. Nie mylmy też zakwasu z sokiem ze świeżych buraków - sok, pity w dużych ilościach zamiast pomóc może nam zaszkodzić. Choć jednak taki zakwas to skarbnica prozdrowotnych substancji pijmy go z głową - pół szklanki dziennie lub co drugi dzień w zupełności wystarczy, nie należy przesadzać.

Przygotowanie zakwasu nie jest szczególnie pracochłonne, a ukiszone buraki można potem wykorzystać jako dodatek do innych dań, np. do sałatki z rukolą i kozim serem.




Zakwas z buraków - przepis

Do przygotowania zakwasu będą Ci potrzebne:
  • 1kg buraków ćwikłowych,
  • 1 litr wody,
  • 1/2 główki czosnku,
  • 3 liście laurowe,
  • 1 łyżka soli niejodowanej (morska lub kamienna),
  • 2 łyżki miodu.

1. Buraki umyj, obierz i pokrój w półplastry.
2. Wodę zagotuj, dodaj łyżkę soli i odstaw do przestudzenia. Gdy temperatura wody spadnie do ok. 30-40 stopni C dodaj miód (w zbyt ciepłej wodzie miód straci swoje właściwości prozdrowotne) i dokładnie wymieszaj.
3. Do wyparzonego słoika włóż pokrojone buraki, zalej wystudzoną zalewą, dodaj czosnek razem z łupinką i liście laurowe. Uważaj, żeby buraki nie wypłynęły ponad powierzchnię zalewy.
4. Słoik szczelnie zamknij i odstaw na 5-6 dni w temperaturze pokojowej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger