października 20, 2022

Meal prep, czyli gotowanie na zapas

To, w jaki sposób się odżywiamy ma niewątpliwie znaczący wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Nic więc dziwnego, że co rusz pojawiają się nowe mody żywieniowe przedstawiające coraz to lepsze sposoby na odpowiednie jedzenie na co dzień. A w dzisiejszych czasach, pełnych różnorodnych zajęć i pośpiechu, nie jest to przecież wcale takie łatwe.

Jednym z dość popularnych w ostatnich latach trendów, który ma nam to ułatwić, jest tzw. meal prep, czyli gotowanie posiłków na zapas na kilka dni.


Co to jest meal prep?

Termin „meal prep” to skrót od angielskiego wyrażenia „meal preparation”, co dosłownie oznacza przygotowywanie posiłków. W praktyce chodzi o przyrządzanie potraw z wyprzedzeniem na kilka dni do przodu, gdy mamy na to czas, aby później móc je tylko odgrzać.

Niektórym ten pomysł może wydawać się znajomy – w wielu polskich domach od zawsze gotuje się przecież duży gar zupy czy większą porcję gulaszu na 2-3 dni. Meal prep poszedł jednak o krok dalej i zakłada przygotowanie nie tyle większej ilości jednego posiłku, co przyrządzenie na zapas nawet całego menu, uwzględniającego śniadania, obiady, kolacje, a nawet podwieczorki czy przekąski, stąd czasem nazywany jest także domową dietą pudełkową.

Meal prep doceniają przede wszystkim osoby zapracowane, zabiegane lub stosujące diety, zwłaszcza eliminacyjne. 

Oszczędność czasu…

Choć na początku trzeba włożyć w to sporo wysiłku, przede wszystkim ucząc się planować posiłki i zakupy, z czasem stanie się proste i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu w tygodniu – zarówno tego na przygotowywanie poszczególnych posiłków, jak i tego, który poświęcamy na częstsze zakupy czy zastanawianie się, co by tu zrobić dziś na obiad…

Większość osób decyduje się przygotować posiłki w sobotę lub niedzielę. Wszystkie potrawy przygotowywane są w ciągu jednego dnia, a następnie porcjowane i chowane do lodówki lub zamrażarki.

… i pieniędzy.

Meal prep pozwoli Wam także rozsądniej gospodarować domowym budżetem – planując posiłki starajcie się wybierać te oparte na produktach sezonowych. Warto też przeglądać gazetki sklepów i przygotowywać potrawy, w których wykorzystacie produkty będące akurat na promocji (więcej o tym możecie przeczytać w artykule Jak oszczędzać na zakupach?).

Sam fakt, że mamy już gotowy posiłek, który wystarczy tylko odgrzać powoduje, że rzadziej spontanicznie jadamy na mieście czy zamawiamy jedzenie na wynos, co też wspomoże nasz domowy budżet.

Jak może wyglądać meal prep?

Możecie ugotować więcej bulionu, z którego możecie zrobić mrożone kostki bulionowe. Będą stanowić gotową bazę do zupy lub posłużą do ugotowania ryżu czy kaszy.

Przygotujcie domowe pasty do kanapek – np. większą ilość pasty jajecznej, podzielcie ją na 3 części, do jednej dodajcie szprotki, do drugiej ogórka kiszonego ,a do trzeciej awkodo. Trzy dni, trzy różne pasty na jednej bazie.

Przygotowując mięso na obiad usmażcie lub upieczcie trochę więcej, możecie dodać je następnego dnia do sałatki czy tortilli na śniadanie lub kolację.

Możecie też przygotować po prostu więcej porcji konkretnego posiłku, którego część zjecie, a resztę zamrozicie – będzie mieć gotowy posiłek na inny dzień.


O czym warto pamiętać?

Meal prep ułatwi Wam zdrowe i racjonalne odżywianie. Dzięki odpowiedniemu planowaniu posiłków będziecie mniej podatni na pokusę kupienia niezdrowych przekąsek czy fast foodów.

Na początek wykorzystuj proste i sprawdzone przepisy, które wykorzystują podobne składniki. Pomoże Ci to usprawnić przygotowanie kilku posiłków na raz oraz ograniczyć marnowanie żywności. Pamiętaj też, że nie wszystkie przepisy sprawdzą się w meal prepie – niektóre dania po kilku dniach w lodówce będą po prostu niesmaczne, a inne nie przetrwają nawet 3 dni.

Zaplanuj, jakie posiłki przyrządzisz i od razu przygotuj sobie dokładną listę zakupów. Sprawdź, co masz już w domu i zapisz sobie co i ile musisz dokupić, aby niczego Ci nie zabrakło podczas gotowania.

Jeśli w wybranych przez Ciebie potrawach chcesz użyć świeżych warzyw czy owoców najlepiej będzie pokroić je i dodać do dania tuż przed podaniem – dzięki temu ograniczysz straty cennych składników odżywczych.

Pamiętaj też, aby we właściwy sposób przechowywać ugotowane potrawy oraz pilnować odpowiedniego czasu ich przechowywania. Gotowe dania trzymaj w lodówce w hermetycznie zamkniętych szklanych lub plastikowych pojemnikach albo szczelnie zakręconych słoikach.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger