kwietnia 11, 2022

Dobre trawienie na Wielkanoc

Święta Wielkanocne to dla wielu osób czas spotkań w rodzinnym gronie oraz chwila odpoczynku od codzienności. Tradycyjnie spotykamy się wtedy przy suto zastawionym stole, przy którym ciężko jest zachować umiar – w końcu to święta! Niestety mnogość potraw i świąteczne poluzowanie diety nie każdemu się przysłużą.

Co prawda w większości przypadków skończy się jedynie na dość konkretnym uczuciu sytości, jednak przy braku umiaru mogą pojawić się także inne, mniej przyjemne objawy przejedzenia, jak np. zgaga czy wzdęcia. Są jednak sposoby, które mogą pomóc nam się przed nimi uchronić.



Przyprawy

Niepożądanym objawom ze strony przewodu pokarmowego możemy już na etapie przygotowywania potraw na świąteczny stół poprzez dodatek do dań odpowiednich przypraw. Wiele ziół ma dobroczynny wpływ na procesy trawienny, który znany jest już od wieków. Świetnie sprawdzą się bazylia, chili, cynamon, cząber, kminek, kolendra, majeranek, natka pietruszki, oregano czy tymianek. Nie tylko ulepszą smak naszych potraw, ale też ułatwią potem ich trawienie.

Umiarkowanie

Najprostsza, a zarazem najtrudniejsza rzecz do zrobienia przy wielkanocnym stole – nie przejadać się. Zasada, aby jadać mniej, a częściej obowiązuje tak samo w dni świąteczne, jak i zwykłe. Z mniejszą porcją nasz żołądek łatwiej sobie poradzi. Pamiętajcie też, aby jeść powoli – większe rozdrobnienie sprawi, że każdy kęs będzie lepiej strawny, a uczucie sytości pojawi się szybciej.

Napoje

Nie popijaj posiłków, zwłaszcza ciepłych, bardzo zimnymi napojami. Zimne płyny mogą spowolnić procesy trawienne i przyczynić się do wystąpienia objawów żołądkowo-jelitowych. Lepiej sięgnij po ciepłą herbatę lub ziołowe napary.

Zioła

Trawienie obfitych i tłustych posiłków mogą nam ułatwić ziołowe herbaty. Warto zaparzyć sobie pojedyncze zioła lub gotowe mieszanki i popijać w trakcie posiłku lub po jedzeniu. Szczególnie korzystne będą kolendra, koper włoski, mięta, mniszek lekarski oraz rumianek. Takie napary działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, co zapobiega gromadzeniu się nadmiernych ilości gazów i ułatwia ich odejście. Stymulują także wydzielanie soków trawiennych oraz żółci ułatwiając trawienie.

Aktywność fizyczna

Często przy świątecznym stole spędzamy dużo czasu. To normalne, warto jednak pamiętać, że długie siedzenie w połączeniu z dużą ilością jedzenia przyczynia się do występowania dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, przede wszystkim wzdęć. Bardzo łatwo temu zapobiec – wystarczy nieco ruchu. Warto po zjedzonym posiłku wybrać się wspólnie na choćby krótki rodzinny spacer.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger