Wszyscy wiedzą, że szpinak jest doskonałym źródłem żelaza.
Czy jednak aby na pewno?
Wysoka zawartość żelaza w szpinaku to mit, który już dawno został obalony. Informacja o tym, że roślina ta to istna "bomba żelazowa" powstała w wyniku przypadkowego pominięcia przecinka przy notowaniu wyników pomiaru. Z tego powodu przez dekady wierzono, że szpinak zwiera 10 razy więcej żelaza niż w rzeczywistości. Co ciekawe, pomyłkę tę odkryto już w latach 30. ubiegłego wieku, a jednak wiele osób wciąż wierzy, że szpinak jest doskonałym składnikiem diety uzupełniającym żelazo.
Choć jednak szpinak nie dostarczy nam olbrzymich ilości żelaza, nadal warto włączyć go do naszej diety. Znajdziemy w nim dużą ilość witaminy C, beta-karotenu oraz luteiny, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Ponadto szpinak dostarczy nam również magnezu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego oraz potasu, który sprzyja obniżaniu ciśnienia krwi.
Kobiety w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę na szpinak ze względu na zawarty w nim kwas foliowy, który zapobiega wadom układu nerwowego płodu.
Jak w przypadku niemal każdego produktu i tutaj występuję przeciwwskazania. Szpinak nie jest wskazany dla osób cierpiących na kamicę nerkową, ponieważ szczawiany wapnia - powstające w wyniku wiązania wapnia przez kwas szczawiowy występujący w szpinaku - są budulcem kamieni nerkowych.
Polędwiczki z dorsza smażone na szpinaku - przepis na 4 porcje
Do przygotowania polędwiczek będą Ci potrzebne:
- 4 polędwiczki z dorsza,
- 200g liści szpinaku,
- 100g sera camembert,
- 2 łyżki płatków migdałowych,
- łyżka masła klarowanego,
- 4 łyżki jogurtu greckiego,
- 2 ząbki czosnku,
- łyżka oleju rzepakowego,
- sól i pieprz do smaku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz