maja 26, 2021

Pasta z makreli

Ryby wędzone cieszą się dużą popularnością. Wędzenie zmienia ich smak, zapach oraz zabarwienie, a na powierzchni tworzy wtórną skórkę, która zapobiega wnikaniu drobnoustrojów do wnętrza ryby, a także zapewnia soczystość.

Dym wędzarniczy, który przenika przez całą rybę, ma działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Działa także antyoksydacyjnie, dzięki czemu wędzone ryby są bardziej odporne na procesy jełczenia zawartych w nich tłuszczów.

Choć jednak wędzenie niewątpliwie ma swoje zalety, nie jest też wolne od wad. Z jednej strony będzie wydłużało trwałość produktu i działało antybakteryjnie, jednak z drugiej powoduje pojawienie się w rybie różnych związków chemicznych niepożądanych dla zdrowia, takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które mogą działać rakotwórczo.

Śpieszę jednak uspokoić amatorów wędzonych ryb - nie można powiedzieć, że działają one na nasz organizm toksycznie czy rakotwórczo, ponieważ oprócz szkodliwych związków zawierają także substancje korzystne dla naszego zdrowia - takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, D, E oraz grupy B czy składniki mineralne, m.in. cynk, fosfor, miedź, selen oraz wapń.

Pamiętajmy o tym, by ryby wędzone były dodatkiem i urozmaiceniem naszej diety, a nie jej podstawą. Wtedy bez obaw możemy cieszyć się jej smakiem. Na przykład pyszną pastą z makreli idealną na kanapki z razowego pieczywa.



Pasta z makreli - przepis

Do przygotowania pasty będziesz potrzebować:

  • wędzoną makrelę,
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego,
  • sok z połowy cytryny,
  • 2 ogórki kiszone,
  • sól i pieprz do smaku.

1. Makrelę oczyść z ości, zdejmij skórę i rozdrobnij widelcem.
2. Wyciśnij sok z połowy cytryny.
3. Ogórki drobno posiekaj.
4. Wszystkie składniki połącz, dodaj jogurt i dokładnie wymieszaj.
5. Na koniec dopraw do smaku solą i pieprzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger