Zatar to aromatyczna mieszanka przypraw na bazie tymianu, prażonego sezamu i innych dodatków zależnych od regionu, w którym jest wytwarzany, takich jak kminek, majeranek, oregano, sól czy sumok. Pochodzi z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej.
Zatar jest uważany za przyprawę uniwersalną, jednak na Bliskim Wschodzie najczęściej stosowany jest do przyprawiania chlebków pita, jogurtów typu greckiego, hummusu oraz marynowania mięs i warzyw.
Oprócz oryginalnego smaku zatar może pochwalić się także właściwościami zdrowotnymi, które zawdzięcza zawartym w jego składzie ziołom. Zalicza się do nich m.in. opóźnianie procesów starzenia czy wspomaganie naturalnej odporności organizmu.
Leczo warzywne z zatarem - przepis na 4 porcje
Do przygotowania leczo będziesz potrzebować:
- bakłażana,
- cukinię,
- 3 kolorowe papryki,
- 2 czerwone cebule,
- 2 pomidory,
- papryczkę chili,
- 2 ząbki czosnku,
- łyżeczkę zataru,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- listki zielonej bazylii.
1. Papryki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C.
2. Bakłażana i cukinię pokrój w dużą kostkę.
3. Czosnek i papryczkę chili posiekaj.
4. Upieczoną paprykę wyjmij z piekarnika i włóż na kilka minut do szczelnego pojemnika, po czym obierz ze skórki, usuń pestki i pokrój w dużą kostkę.
5. Cebule pokrój w piórka.
6. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy, dodaj 2 łyżeczki zataru, pomieszaj chwilę, aby przyprawa wzmocniła swój aromat, po czym dodaj cebulę i czosnek, a następnie bakłażan, cukinię, papryki i papryczkę chili. Przesmaż wszystko do miękkości.
7. Pod koniec dodaj pokrojone w kostkę pomidory, wymieszaj i smaż jeszcze 2-3 minuty.
8. Gotową potrawę posyp listkami zielonej bazylii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz