marca 11, 2021

Jogurty (zbyt) słodkie

Mleko i jego przetwory (np. jogurty, kefiry, maślanki) to jedna z najważniejszych grup produktów spożywczych w naszej codziennej diecie. Już od wielu lat mają swoje stałe miejsce w piramidzie zdrowego żywienia - powinniśmy spożywać 2-3 porcje tych produktów dziennie.

Drugą istotną grupą są owoce - powinniśmy jeść co najmniej 2 porcje owoców każdego dnia.

Nic więc dziwnego, że wiele osób lubi łączyć przyjemne z pożytecznym i sięga po jogurty owocowe - porcja jogurtu i porcja owoców w jednym.

Choć jednak teoretycznie jest to połączenie, które powinno dawać zdrową i pyszną przekąskę, może się okazać, że kupiony w sklepie jogurt jest istną bombą kaloryczną i ze zdrową przekąską ma tak naprawdę niewiele wspólnego.

Jogurty owocowe pod lupą

Niestety badania naukowe wskazują, że wartość odżywcza jogurtów z roku na rok jest coraz gorsza. Wzrasta ich kaloryczność oraz zawartość cukru i słodkich dodatków.

Naukowcy z Leeds University w Wielkiej Brytanii w 2016 roku zbadali prawie 900 jogurtów dostępnych w sklepach. Okazało się, że do najsłodszych należały jogurty "organiczne" - zawierały 13,1g cukru na 100g produktu (dla porównania, w coli znajdziemy ok. 9g cukru na 100ml napoju).

Z kolei jogurty owocowe zawierały 11,9g cukru na 100g produktu, co odpowiada ponad 2 łyżeczkom. Jedząc taki jogurt spożywamy więc więcej cukru niż pijąc colę. Co ważne jest to przede wszystkim cukier dodany (w postaci sacharozy lub syropu glukozowo-fruktozowego) - cukier, który dostarczają dodane do jogurtu owoce stanowi marginalną ilość.

Według zaleceń WHO spożycie cukrów nie powinno przekraczać 5% całkowitego dobowego pożycia energii. Oznacza to, że spożywając dziennie 2000kcal dziennie nie powinniśmy zjeść więcej niż 25g cukrów prostych. Jeden jogurt owocowy w sklepie może więc dostarczyć nam niemal połowę dziennej dawki cukru. A należy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne dzieci jest niższe niż osoby dorosłej, więc i dzienna dawka cukru będzie w ich przypadku niższa.

Z badań przeprowadzonych na Leeds University wynika, że zaledwie 9% przebadanych jogurtów można przypisać do kategorii produktów o niskiej zawartości cukrów.

Zdrowe zamienniki

Czy, biorąc pod uwagę powyższe wyniki badań, powinniśmy całkowicie zrezygnować ze spożywania jogurtów owocowych?

Oczywiście, że nie. Ale warto wybierać mądrze. To prawda, że gotowe jogurty owocowe dostępne w sklepach zawierają znaczny dodatek cukru (a zawartość w nich owoców to temat na zupełnie inną dyskusję). Możemy jednak przygotować sobie taki jogurt sami. Nic prostszego - wystarczy kupić jogurt naturalny lub grecki, dodać do niego ulubione owoce i zblendować. Zdrowsza wersja jogurtu owocowego gotowa!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger