stycznia 11, 2021

Efekt jojo - co to jest i jak go uniknąć?

Pandemia nie służy nam pod wieloma względami - cierpi na tym zarówno nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Jednym z najpowszechniejszych efektów ubocznych związanych z powszechnym lockdownem wprowadzonym, aby chronić nas przed zachorowaniem, jest zmiana masy ciała - według badań Polacy w ciągu pandemii przytyli średnio 2kg... A to tylko dane dotyczące okresu tzw. "pierwszej fali", czyli od 25 marca do 19 kwietnia.
W wyniku ostatnich zmian w naszym życiu zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu, przed telewizorem lub komputerem, chętniej też sięgamy po przekąski. Nie pomaga nam również fakt, że siłownie czy kluby fitness nadal są zamknięte.



Niestety pojawienia się dodatkowych kilogramów zazwyczaj nie zauważamy od razu - dopiero po jakimś czasie orientujemy się, że bluzka, która do tej pory doskonale na nas pasowała, teraz jest trochę zbyt obcisła, a pasek musimy zapinać na kolejną dziurkę. Wtedy zaczynamy to sprawdzać i okazuje się, że tych dodatkowych kilogramów jest już kilka lub trochę więcej niż kilka.

Wtedy pojawia się pierwsza myśl - trzeba przejść na dietę!
Niestety, dietom odchudzającym często towarzyszy tzw. efekt jojo.

Efekt jojo - co to tak właściwie jest?

Efekt jojo, jak większość zapewne się domyśla, wziął swoją nazwę od popularnej kiedyś dziecięcej zabawki jo-jo (czyli ciężarka ze szpulką na sznurku), której zadaniem jest rozwinąć się szybko zjeżdżając w dół, po czym równie szybko wrócić do góry siłą rozpędu.
Ten sam efekt możemy uzyskać podczas złego odchudzania - choć może nam się udać szybko stracić nadmierne kilogramy, niestety równie szybko mogą one wrócić.


Trochę bardziej naukowo - efekt jojo to cykliczne wahania masy ciała mające miejsce po niewłaściwym odchudzaniu. Mówi się o nim, gdy wspomniane wahania po 5 miesiącach są większe niż 10% osiągniętej w wyniku odchudzania masy ciała.
Według badań w ciągu 5 lat od zastosowania diety odchudzającej efekt jojo dotyka nawet 80% osób.

Przyczyny efektu jojo

Główną przyczyną efektu jojo jest niewłaściwa dieta.
Głodówki, diety zbyt niskokaloryczne czy nieprawidłowo zbilansowane.

Dodatkowo efekt jojo pogłębić może także brak aktywności fizycznej.

Jak uniknąć efektu jojo?

Podstawową zasadą, pozwalającą uniknąć efektu jojo jest stosowanie skutecznej i prawidłowo zbilansowanej diety.
Co to znaczy "skutecznej"? Należy pamiętać, że wszelkie restrykcyjne diety odchudzające są krótkotrwałe - wiele z nich da efekt w postaci zgubienia nadmiernych kilogramów, jednak gdy tylko założony cel zostanie osiągnięty od razu wracamy do starych nawyków żywieniowych. A to przecież właśnie te nawyki doprowadziły do nadmiernej masy ciała. W ten sposób ponownie przybieramy na wadze (a więc mamy efekt jojo) i koło się zamyka.

Jeśli chcemy zachować osiągniętą sylwetkę, musimy trwale zmienić nawyki żywieniowe. Nie chodzi o to, by całe życie się odchudzać, broń Boże. Ale ważne jest, by jeść z głową. Włączajmy więc do naszej codziennej diety takie produkty, jak chude mięsa (np. drób, cielęcina), ryby, mleko i napoje mleczne czy pełnoziarniste produkty zbożowe, wszystko w odpowiednich ilościach i proporcjach.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger