lipca 01, 2020

Zupa brukselkowa

Wiecie, jak naprawdę nazywa się popularna brukselka?
To kapusta warzywna brukselska.

Wyglądem przypomina kapustę, z którą jest spokrewniona, a wartościami odżywczymi też jej nie ustępuje.
Powstała prawdopodobnie w Belgii ze skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej, uprawiana jest w Europie od XVII wieku.

Właściwości antynowotworowe

Brukselka należy do warzyw krzyżowych i podobnie jak inni członkowie tej grupy wykazuje właściwości antynowotworowe, które zawdzięcza przede wszystkim zawartości sulforafanu - silnego przeciwutleniacza. Może on chronić m.in. przed rakiem jelita grubego, rakiem piersi, rakiem płuc czy rakiem prostaty. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to profilaktyki, nie leczenia!

Właściwości antybakteryjne

Badania naukowe potwierdzają, że sulforafan może być pomocny w walce z Helicobacter pylori - bakterią odpowiedzialną m.in. za rozwój choroby wrzodowej.

Brukselka a płodność

Brukselka może mieć wpływ na płodność u panów. Jest to związane ze stosunkowo wysoką zawartością kwasu foliowego, który wpływ na jakość spermy. Jego niedobór przyczynia się do zmniejszenia ilości i ruchliwości plemników w spermie, a także skraca czas ich przeżycia w pochwie kobiety.

Z tego samego powodu brukselka jest istotnym składnikiem kobiet planujących dziecko oraz już będących w ciąży. Niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do rozwoju wad wrodzonych u dziecka, zmniejszonej masy urodzeniowej noworodka czy poronienia.

Brukselka nie dla wszystkich

Brukselka, podobnie jak inne warzywa kapustne, zawiera siarkocyjany. Są to substancje należące do grupy wolotwórczych, utrudniających wykorzystanie przez organizm jodu z pożywienia. Dlatego osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny raczej unikać brukselki.

Wymagająca brukselka

Brukselka jest wrażliwa na warunki otoczenia, jeśli więc chcecie zachować jak najwięcej jej wartości odżywczych bardzo ważne jest odpowiednie jej przygotowanie. Niestety tradycyjne gotowanie w wodzie w wysokiej temperaturze niszczy myrozynazę - enzym, który niezbędny jest do produkcji sulforafanu. Najlepiej więc gotować brukselkę na parze nie dłużej niż 3-4 minuty.
Można ją także jeść na surowo.

Ja dziś postanowiłam przygotować zupę - co prawda nie będzie prawdziwą bombą antynowotworową, ponieważ jednak pogotuję ją trochę dłużej, ale część właściwości wciąż zatrzymam 😉

Zupa brukselkowa - przepis na 4 porcje

Do przygotowania zupy będziesz potrzebować:
  • 400g mrożonej brukselki,
  • 150g dowolnej wędzonki,
  • cebulę,
  • litr wody,
  • łyżkę domowej przyprawy do zup,
  • 2 łyżeczki oleju rzepakowego,
  • sól i pieprz do smaku.

1. Cebulę i wędzonkę pokrój w kostkę.
2. Na patelni rozgrzej łyżeczkę oleju, wrzuć na nią część pokrojonej wędzonki i kilka brukselek przekrojonych na pół i krótko przesmaż.
3. W garnku rozgrzej drugą łyżeczkę oleju, dodaj cebulę i resztę wędzonki oraz pozostałe brukselki, wszystko przesmaż 3-4 minuty, po czym zalej wodą, dodaj przyprawę do zup (tutaj znajdziesz przepis na domową przyprawę do zup) i gotuj 20 minut.
4. Gotową zupę zmiksuj i dopraw solą oraz pieprzem do smaku. Wyłóż na talerz i dodaj przygotowane wcześniej wędzonkę i połówki brukselek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger