sierpnia 17, 2019

Koktajl winogronowo-bananowy z jarmużem

Czy wiedzieliście, że jarmuż jest uważany za jedno z najzdrowszych warzyw? Doceniany był już w starożytności. Niestety w Polsce wciąż traktowany jest bardziej jako roślina do ozdabiania talerzy niż źródło zdrowia.

  
Właściwości antynowotworowe jarmużu

Jarmuż jest odmianą kapusty i, podobnie jak inne warzywa kapustne (np. brokuły), jest doskonałym źródłem sulfofaranu - przeciwutleniacza o bardzo silnym działaniu antynowotworowym. Ta substancja może uchronić nas m.in. przed nowotworami jelita grubego czy płuc, a mężczyzna także przed rakiem prostaty.
Ponadto w jarmużu znajdziemy także indole, których działanie polega na hamowaniu wydzielania aktywnych estrogenów - dzięki temu może zapobiegać rozwojowi raka piersi.
Dodatkowe działanie antynowotworowe wykazują także zawarte w jarmużu karotenoidy, które hamują szkodliwe dla naszego organizmu procesy oksydacyjne.
Jarmuż jest skarbnicą jeszcze jednego składnika o działaniu antynowotworowym - witaminy K. Jak przekonują specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia jej niedobór może być związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka piersi, jajnika, okrężnicy czy wątroby.

Jarmuż a układ sercowo-naczyniowy

Jarmuż jest źródłem witamin i składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego działania naszego układu sercowo-naczyniowego.
Z pierwiastków najważniejsze są w tym przypadku potas, który udrażnia naczynia krwionośne, dzięki czemu krew krąży swobodniej, a także wapń, który odgrywa istotną rolę w procesie prawidłowego pompowania krwi do wszystkich tkanek naszego ciała.
W jarmużu znajdziemy także duże ilości witaminy C, która uszczelnia i wzmacnia nasze naczynia krwionośne, a także hamuje utlenianie cholesterolu LDL (czyli tego "złego" cholesterolu), a więc chroni nas przed rozwojem miażdżycy. Wspomniana wcześniej witamina K, oprócz właściwości nowotworowych, odgrywa istotną rolę w procesach krzepnięcia krwi.

Koktajl winogronowo-bananowy z jarmużem - przepis

Do przygotowania koktajlu będziesz potrzebować:
  • szklankę winogron,
  • banana,
  • liści jarmużu.

Wszystkie składniki wystarczy zmiksować i gotowe.

Pamiętaj, że jarmuż nie jest zbyt trwałym warzywem. Po zakupie, jeśli nie zużyjesz go od razu, włóż jarmuż do woreczka foliowego - koniecznie z dziurkami! - i trzymaj w lodówce. Nawet wtedy jednak liście jarmużu wytrzymają 3, góra 4 dni.
Ewentualnie możesz jarmuż zamrozić - wtedy bez problemu możesz przechowywać go dłużej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger