stycznia 25, 2024

Sitruiny - co to takiego?

Białka Sir, znane powszechniej jako sitruiny, to od niedawna dość gorący temat. Według badań mogą one opóźniać procesy starzenia, a także wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej. Nic więc dziwnego, że oparta na nich dieta zyskuje na popularności. Czym jednak są sitruiny i czy możemy sami je aktywować?


Czym są sitruiny?

Białka Sir (Silent information regulator) zwane także sitruinami to białka enzymatyczne należące do grupy deacetylaz histonowych, które występują we wszystkich organizmach żywych w jądrze komórkowym, mitochondrium oraz cytoplazmie. Ich wysoka zawartość w ludzkim ciele może spowolnić procesy starzenia i obumierania komórek, przeciwdziałać pojawianiu się stanów zapalnych, a także regulować procesy metaboliczne przez zwiększenie redukcji tkanki tłuszczowej. Wielu naukowców upatruje w tych białkach nadzieję nie tylko na zachowanie zdrowia, ale także na zapewnienie ludziom długowieczności.

Badania nad działaniem tych białek prowadzone są już od lat 80. ubiegłego wieku, od kiedy w 1984r. odkryto pierwszy rodzaj tego białka w drożdżach. W trakcie kolejnych lat badań zauważono, że istnieje zależność między ilością sitruin w organizmie a naszą dietą.

Jak działają sitruiny?

O zdrowiu i funkcjonowaniu naszego organizmu w dużym stopniu decydują geny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na ludzkie geny istotny wpływ ma środowisko - czynniki takie jak aktywność fizyczna, dieta, stres, jakość wody czy zanieczyszczenie powietrza mogą prowadzić do uaktywnienia lub uśpienia niektórych genów.

Jaką rolę w tym wszystkim odgrywają sitruiny? Białka te są rodzajem przekaźnika, który może aktywować lub nie inne białka powiązane z naszym DNA w odpowiedzi na czynniki środowiskowe. Im więcej sitruin w organizmie, tym lepiej on funkcjonuje i obniża się ryzyko rozwoju niektórych schorzeń. Dzięki epigenetyce, czyli nauce o wpływie otoczenia na ekspresję genów wiemy, że proces ekspresji zachodzi na każdym etapie naszego życia, bez względu na wiek dzięki m.in. odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej możemy więc oddziaływać na geny, a przez to przyczynić się do aktywowania lub uśpienia niektórych z nich.

Jak aktywować sitruiny?

Pierwszym sposobem na aktywację białek Sir jest czasowe ograniczenie spożywanych kalorii nawet o połowę. Jak to działa? Sitruiny pobudzane są przez enzymy zwykle odpowiadające za metabolizm glukozy. Jeśli zmniejszymy ilość spożywanych węglowodanów poziom glukozy we krwi spadnie - zamiast więc metabolizmem tego cukru wspomniane wcześniej enzymy mogą zająć się aktywacją sitruin.

Drugim sposobem aktywacji sitruin jest wzbogacenie diety o produkty zawierające polifenole, czyli najsilniejsze przeciwutleniacze. Chronią one komórki przed uszkodzeniem i działają przeciwzapalnie, regulują poziom glukozy i lipidów w organizmie oraz wykazują działanie przeciwnowotworowe. Nie bez znaczenia jest także fakt, że przeciwdziałają uszkodzeniom DNA. Dostarczenie odpowiedniej ilości polifenoli jest niezbędne do pełnej aktywacji sitruin. Do produktów bogatych w przeciwutleniacze należą m.in. czerwona cebula, czerwone wino, gryka, jagody, jarmuż, kawa, kurkuma, matcha, oliwa z oliwek, orzechy czy surowe kakao.


Choć białka Sir zapowiadają się niezwykle obiecująco w temacie zachowania zdrowia, a nawet wydłużenia życia, należy pamiętać, że zarówno rola sitruin, jak i sposób ich działania nie są jeszcze w pełni poznane, a wszelkie dotychczas opracowane wnioski powstały w oparciu o badania na zwierzętach, nie ludziach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger