stycznia 04, 2022

Dlaczego warto iść do dietetyka?

Początek roku to dla wielu osób czas postanowień noworocznych.

Jednym z najczęściej podejmowanych postanowień jest zadbanie o swoją sylwetkę. Część zrobi to uprawiając sport czy chodząc na siłownię, a część zdecyduje się na zmianę sposobu odżywiania - czyli potocznie mówiąc przejdzie na dietę.


Najczęstszym celem takich zmian w przypadku noworocznych postanowień jest chęć zgubienia kilku nadmiarowych kilogramów. Dbanie o właściwą masę ciała zawsze powinno być dla nas istotne - w końcu w znacznym stopniu wpływa ona na nasze zdrowie. Nadmierne kilogramy sprawiają, że szybciej się męczymy, a nasz układ kostno-stawowy przez nadmierne obciążenie z biegiem lat ulega zwyrodnieniom. Nieprawidłowa dieta może także doprowadzić do rozwoju wielu chorób tzw. żywieniowozależnych, m.in. stłuszczenia wątroby (które może prowadzić do jej marskości), cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, zawału czy udaru.

Pamiętajmy jednak, aby nie popaść także w drugą skrajność - niedowaga jest dla naszego zdrowia równie niebezpieczna co nadwaga. Według badań zbyt niska masa ciała wiąże się nawet z większym ryzykiem śmierci niż otyłość.

Chęć zmiany - krok pierwszy

Choć wiele osób wie, że nieprawidłowa masa ciała może zagrażać naszemu zdrowiu, to ciężko im przełożyć tę wiedzę na praktykę. Diety-cud reklamowane w kolorowych pismach czy firmowane przez celebrytów mogą  zrobić więcej złego niż dobrego. Jeśli więc chcecie zadbać o swoje zdrowie warto skorzystać z pomocy specjalisty. 

Pomoc dietetyka

Każdy z nas ma produkty, które lubi i po które nigdy nie sięgnie. Części z nas towarzyszą alergie lub choroby wymuszające pewne zmiany w żywieniu. Warto więc zasięgnąć porady dietetyka, który rozpisze jadłospis odpowiedni dla naszych wymagań zdrowotnych i upodobań kulinarnych.

Jeśli zdecydujecie się na wizytę u dietetyka pamiętajcie, aby dobrze przygotować się na pierwszą wizytę. Warto zrobić sobie podstawowe badania, takie jak morfologia, poziom glukozy i insuliny, lipidogram (cholesterol HDL, LDL oraz trójglicerydy) oraz hormony tarczycy. 

Dodatkową pomocą dla dietetyka może być też tzw. dzienniczek żywieniowy - zapisujcie co i kiedy jecie. Dzięki temu łatwiej będzie ułożyć jadłospis jak najlepiej dostosowany do Waszych potrzeb. Warto też osobno rozpisać dzień pracujący oraz dzień wolny, a także zaznaczać dodatkowe czynności, np. aktywność fizyczną.

Jeśli więc jednym z Waszych postanowień noworocznych jest zadbanie o swoje zdrowie i samopoczucie poprzez zadbanie o prawidłową masę ciała, warto skorzystać z pomocy osoby, która wskaże Wam, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger