Rośliny strączkowe - zarówno ich owoce, jak i nasiona - są drugim pod względem ważności, zaraz po zbożach, roślinnym źródłem pożywienia dla ludzi. Są bardzo odżywne, a przy tym łatwo dostępne i stosunkowo tanie.
Jedną z istotnych zalet tej grupy jest ich niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powodują szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie dużego wyrzutu insuliny. Szczególną uwagę zwracają na to osoby cierpiące na cukrzycę i insulinooporność, ale nie da się ukryć, że dla wszystkich jest to bardzo korzystne.
Ponadto strączki są też bardzo dobrym źródłem białka roślinnego. Odpowiednie połączenie kilku źródeł białka roślinnego może doskonale zastąpić białko zwierzęce, trzeba tylko zwrócić uwagę na odpowiednie połączenia.
Warzywa strączkowe dostarczą też oczywiście węglowodanów, ale też sporą ilość błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na procesy trawienne.
Choć część strączków dostarcza sporą ilość kalorii, warto włączyć je do diety. Wraz z kaloriami dostarczamy bowiem dużą ilość witamin (zwłaszcza z grupy B), składników mineralnych (m.in. fosforu, jodu, magnezu, potasu, wapnia czy żelaza), a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Zadbajmy więc o to, aby rośliny strączkowe znalazły się w naszej diecie.
Np. przez przygotowanie na kolację pysznej sałatki ze strączkami.
Sałatka ze strączkami - przepis na 4-5 porcji
Do przygotowania sałatki będziesz potrzebować:
- 200g fasolki szparagowej,
- puszkę czerwonej fasoli,
- puszkę cieciorki,
- paprykę,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- łyżkę syropu klonowego,
- 3 łyżki oliwy,
- sól i pieprz do smaku.
1. Fasolkę szparagową ugotuj w osolonej wodzie i ostudź.
2. Cieciorkę i czerwoną fasolę przepłucz na sicie.
3. Paprykę pokrój w kostkę.
4. Wszystkie składniki wrzuć do miski i wymieszaj.
5. Do oliwy dodaj ocet i syrop klonowy, dopraw solą i pieprzem, dobrze wymieszaj i tak przygotowanym sosem zalej sałatkę. Całość jeszcze raz porządnie wymieszaj.
pysznie i zdrowo!
OdpowiedzUsuńA do tego szybkie i proste do zrobienia - same zalety! :D
Usuń