maja 05, 2020

Pokrzywa zwyczajna - cenny chwast

Pokrzywa to powszechnie występujący chwast, który możemy spotkać niemal na całej kuli ziemskiej. Rośnie na nieużytkach, w lasach, przy drogach, a także w przydomowych ogródkach.
Jest to niezwykle wszechstronna, a jednocześnie bardzo niedoceniana roślina. Wykorzystywana jest w medycynie, kosmetologii, hodowli zwierząt (jako pasza), we włókiennictwie, a także wielu innych dziedzinach.

Pokrzywa, Liście, Palenie Włosów, Różowy, Roślin

O właściwościach leczniczych pokrzywy ludzie wiedzieli już w starożytności - pisali o tym m.in. Hipokrates czy Pliniusz Starszy. Z kolei w średniowieczu jej właściwości zachwalał Paracelsus.
W XVI wieku Hieronim Bock, jeden z ojców niemieckiej botaniki, uznał ją za jedną z najważniejszych roślin użytkowych o wielu zastosowaniach.
Niestety w XIX wieku pokrzywa została zapomniana, była traktowana jako pokarm dla biedoty i wracała do łask tylko w czasach wielkiego kryzysu (np. podczas wojen).
Pod koniec ubiegłego wieku, wraz z olbrzymim poszerzeniem wiedzy na temat właściwości leczniczych, kosmetycznych oraz żywieniowych, a także wzrastającym zapotrzebowaniem na naturalne produkty, pokrzywa ponownie odzyskała swą renomę i stała się bardzo popularna.

Właściwości lecznicze pokrzywy

Pokrzywa wykazuje wiele działań prozdrowotnych. Stosowana jest m.in. do zmniejszenia objawów alergii, obniżenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Może także zmniejszać stany zapalne w organizmie oraz łagodzić ból. Pokrzywa może także hamować wypadanie włosów.

Pokrzywa, Zielony, Chwastów, Oparzenie, Piekący

Pokrzywa na trawienie

Świeże listki pokrzywy lub przygotowywane z nich napary ułatwiają przemianę materii i zwiększają apetyt. Zawarte w nich związki oczyszczają nasz układ pokarmowy, odprowadzają złogi żółciowe, a także mają korzystny wpływ na pracę trzustki, wątroby oraz żołądka.

Istnieje teoria, że częste picie herbatki pokrzywowej może powstrzymać rozrastanie się komórek nowotworowych w organizmie - choć jak na razie to tylko teoria.

Pokrzywa na ból

W medycynie ludowej pokrzywa od wieków stosowana była w celu leczenia bólu, zwłaszcza związanego z układem ruchu. W chorobach narządu ruchu w tkankach okołostawowych odkładają się złogi moczowe, a we krwi wzrasta poziom kwasu moczowego - pokrzywa wspomaga wydalanie ich z naszego organizmu, dzięki czemu dochodzi do złagodzenia objawów bólowych.
Właściwości przeciwbólowe pokrzywy znalazły swoje potwierdzenie w badaniach naukowych przeprowadzonych na University of Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Pokrzywa na anemię

Niektórzy przyrównują pokrzywę do preparatów żelaza. Jest w tym trochę prawdy, gdyż rzeczywiście wpływa ona korzystnie na produkcję czerwonych krwinek, co jest bardzo istotne podczas leczenia anemii, ale także przy zwykłych osłabieniach.
Jeśli więc lekarz pozwoli, warto spróbować pomóc sobie właśnie pokrzywą.

Pokrzywa na alergię

W pokrzywie możemy znaleźć związku o działaniu przeciwhistaminowym (np. pochodne tyrozyny), może więc osłabiać odpowiedzi alergiczne.
Jednak, drodzy alergicy, zanim zrezygnujecie z leków i przerzucicie się na pokrzywę sprawdźcie, czy ta roślina sama w sobie Was nie uczula. Co prawda zdarza się to rzadko, ale w nielicznych przypadkach zauważono, że wyciągi lub napary w pokrzyw pite w większych ilościach mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych. Podobnie rzecz ma się z preparatami do stosowania zewnętrznego.

Pokrzywa w ciąży

Przyszłe mamy zapewne się ucieszą, że nie muszą wykreślać pokrzywy ze swojego jadłospisu. Pokrzywa sama w sobie jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych, a dodatkowo pita już po urodzeniu dziecka może wzmagać produkcję pokarmu.

Pokrzywa dla mężczyzn

Według zaleceń Komisji Europejskiej warto spożywać pokrzywę w leczeniu pierwszego oraz drugiego stadium przerostu gruczołu krokowego - warto jednak wiedzieć, że substancje, które najprawdopodobniej łagodzą objawy tej choroby, czyli lektyny i polisacharydy (które odpowiadają za hamowanie aktywności aromatazy) znajdują się w korzeniu pokrzywy.

Pokrzywa - przeciwwskazania

Tak, mimo wielu cudownych właściwości, nawet pokrzywa ma przeciwwskazania.
Przede wszystkim powinny jej unikać kobiety zmagające się z chorobami narządów rodnych, takimi jak rak, mięśniak czy krwawienia.
Pokrzywy nie należy również spożywać, gdy w organizmie mamy nadmiar żelaza.
Inne przeciwwskazania to przewlekłe choroby nerek oraz cukrzyca.
Na jakiś czas zrezygnować z pokrzywy powinny także osoby po zabiegach chirurgicznych.

Herbata, Pić, Фиточай, Ziołowe, Pokrzywa, Gorący, Kubek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger