kwietnia 03, 2020

Przechowywanie żywności - rób to dobrze

Obecne ograniczenia wprowadzone przez rząd zachęcają nas, a nawet niejako wymuszają, kupowanie na zapas.
Powinniśmy do minimum ograniczyć kontakt z innymi osobami, zdecydowanie rozsądniejszym wyjściem jest więc robienie większych zakupów raz w tygodniu lub nawet raz na dwa tygodnie, niż chodzenie po mniejsze zakupy co drugi dzień.

Robienie dużych zakupów na dłuższy okres czasu wiąże się oczywiście z problemem przechowywania produktów, które przyniesiemy ze sklepu.

Według statystyk Polska znajduje się w czołówce rankingu krajów Unii Europejskiej marnujących największe ilości jedzenia. Ponad 1/3 Plaków przyznaje, że wyrzuca jedzenie.
Teraz, gdy sytuacja zmusza nas do robienia zapasów, może warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób je przechowujemy, aby uniknąć ich zmarnowania?

Lodówka, Lodówka Drzwi, Otwarte Drzwi, Zimno, Otwarte

Aby jak najdłużej zachować świeżość zakupionych przez nas produktów wystarczy stosować się do kilku bardzo prostych zasad. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
  • miejsce i temperaturę przechowywania (szafka kuchenna, lodówka, zamrażarka),
  • czas przechowywania (m.in. data ważności produktu),
  • rodzaj opakowania, w którym trzymamy jedzenie (odpowiedni pojemnik),
  • rodzaj żywności (świeża lub przetworzona).
Wymienione kryteria będą decydowały o tym, w jaki sposób i jak długo możemy przechowywać dany produkt.

Świeże produkty

Warzywa i owoce

Chłód przedłuża trwałość większości warzyw i owoców, jeśli więc nie planujesz zjeść ich w ciągu 3-4 dni, schowaj je do lodówki. Nie myj ich jednak wcześniej, ponieważ wtedy krócej zachowają swoją świeżość w lodówce.

Jeśli kupisz brokuły lub kalafior przechowuj je jak ścięte kwiaty - przytnij ich łodygi, włóż do wody, przykryj plastikowym woreczkiem i wstaw do lodówki, dzięki czemu zachowają świeżość tydzień, a nawet dłużej. Pamiętaj tylko, aby codziennie zmieniać im wodę!

Grzyby trzymaj zawsze w papierowych woreczkach, ponieważ plastik nie przepuszcza wilgoci, przez co grzyby szybko gniją.

Jak pisałam, chłód przedłuża trwałość większości warzyw i owoców - są jednak wyjątki:
  • banany - nie wkładaj ich do lodówki, bo szybko sczernieją. Jeśli chcesz wydłużyć ich świeżość lepszą opcją będzie owinięcie ich końcówki folią - dzięki temu zapobiegniesz emisji etylenu, czyli gazu, który przyspiesza dojrzewanie owoców;
  • bakłażany, ogórki, pomidory - przechowuj je w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej, w lodówce szybko stracą smak i sprężystość, zwłaszcza pomidory. Pomidorów nie przechowuj także w plastikowym pojemniku - gromadzi się w nich etylen, przez co szybciej dojrzeją i się zepsują.
Warzywa, Kolekcje Roślinne, Słodki Dyni, Cebula

Pieczywo

Pieczywo najlepiej przechowuj w lnianym worku, papierowej torbie lub drewnianych chlebaku.
Nie wkładaj go do lodówki, gdyż tam szybciej sczerstwieje.
Możesz jednak pieczywo zamrozić - możesz pokroić je od razu na porcje, dzięki temu zawsze rozmrozisz tyle, ile potrzebujesz i zawsze będziesz mieć świeży chleb. Moim zdaniem najlepszą opcją rozmrażania jest spryskanie pieczywa wodą i odgrzanie w piekarniku - chleb smakuje prawie jak świeżo z piekarni.

Chleb, Bochenek Chleba, Skórki Chleba, Chrupiące

Nabiał

Niestety w przypadku nabiału niewiele możemy zrobić - każdy produkt ma na opakowaniu podaną datę ważności i powinniśmy się jej po prostu trzymać.
Zwracaj więc uwagę na datę przydatności do spożycia już robiąc zakupy w sklepie, aby kupować te z jak najdłuższym terminem ważności.
Są oczywiście produkty, które możemy przechowywać długo, np. pasteryzowane mleko czy napoje mleczne (nawet kilka miesięcy) czy pakowane próżniowo jogurty lub kefiry (około miesiąca).

Sery trzymaj w pergaminie, folii spożywczej lub plastikowym pojemniku. Nie mroź ich - niestety sery się do tego nie nadają, po rozmrożeniu bardzo się kruszą.

Jajka możesz trzymać w lodówce nawet ponad miesiąc, najlepiej przeznacz na nie specjalne miejsce na półce na drzwiach (warto np. trzymać tam specjalny pojemnik na jajka). Nie myj ich przed włożeniem do lodówki - skorupka jajek pokryta jest naturalną warstwą ochronną, która chroni przed wniknięciem drobnoustrojów do wnętrza.

Mleko, Produkty Mleczne, Dzban, Butelka, Rustykalne

Mięso i ryby

Są to produkty, które najszybciej tracą świeżość.
Przechowuje je w lodówce - umyte i osuszone mięso trzymaj w zamkniętym pojemniku, żeby chronić przed nimi inne, surowe produkty. W taki sposób mięso możesz przechowywać ok. 3 dni.
Mięso mielone oraz ryby trzymaj w lodówce trochę krócej, ok. 2 dni.
Dobrym rozwiązaniem jest oczywiście zamrożenie mięsa - w ten sposób możesz przechowywać je nawet kilka miesięcy.

Szynka, Palić, Boczek, Żywność, Surowy, Wędzone, Mięso

Dania gotowane, smażone i pieczone

Przygotowane posiłki nie powinny pozostawać dłuższy czas w temperaturze pokojowej. Jeśli więc przygotowałaś obiad na 2-3 dni pamiętaj, aby schować go do lodówki lub zamrozić:
  • potrawy mięsne i rybne - w lodówce możesz je trzymać do 4 dni. Mrożone w zależności od rodzaju mięsa od 4 do nawet 12 miesięcy;
  • potrawy mączne - dania typu pierogi czy pyzy możesz trzymać w lodówce nawet tydzień lub w zamrażarce kilka miesięcy; 
  • zupy - w lodówce możesz spokojnie trzymać ją 3-4 dni, z kolei w zamrażarce ok. 2-3 miesiące.

Odpowiednio przechowując żywność zadbamy z pewnością o lepsze jej wykorzystanie i zdecydowanie mniejsze marnowanie.
Choć dziś części z nas wydaje się to szczególnie istotne pamiętajcie, że ważne jest to zawsze - a więc dbajmy o to, aby nie wyrzucać jedzenia.

2 komentarze:

  1. ja polecam bardzo pojemniki próżniowe z pompką, wkładam do nich ser, szynkę, owoce, warzywa i zdecydowanie to przedłuża ich świeżość, spokojnie kilka dni z lodówce wystoją, więc nie trzeba ich od razu zużywać :) wiem że są też domowe zgrzewarki, to patent na kiełbasy, czy szynki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście pojemniki próżniowe są warte polecenia, ponieważ przechowywanie w próżni wydłuży trwałość niemal każdego produktu :)

      Usuń

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger