Gdy rozpoczyna się nowy rok wiele osób planuje wprowadzić w swoim życiu zmiany.
Postanowienia noworoczne to wyzwania, które stawia sobie niemal połowa z nas.
Najczęściej dotyczą one rzucenia palenia, zmiany pracy czy awansu, ale niemal połowa osób stawia sobie za cel zmienić swój sposób żywienia i zadbać zarówno o swoją kondycję, jak i zdrowie.
W czasach powszechnie dostępnych fast-foodów, wysokoprzetworzonych produktów oraz szybkiego tempa życia większość osób nie poświęca dużo czasu na zastanawianie się nad tym, co, jak i kiedy jedzą. W pośpiechu popełniają sporo błędów żywieniowych, z których często nawet nie do końca zdają sobie sprawę - sięgają po niezdrowe przekąski, kupują gotowe dania czy poprawiają sobie nastrój słodyczami. Wszystkie te działania odbijają się niestety nie tylko na naszej figurze, ale także na zdrowiu i samopoczuciu.
Nowy rok - nowy początek
Często Nowy Rok jest symbolem nowego początku, postanawiamy więc zmienić nasze życie i z zapałem bierzemy się do dzieła.
Na początku jesteśmy pełni entuzjazmu i wiary, że na pewno nam się uda, damy radę.
I na początku rzeczywiście tak jest, nie mamy problemu z motywacją. Przygotowujemy sobie zdrowe posiłki i przekąski, w sklepach omijamy półki ze słodyczami i niezdrowymi przekąskami. Ograniczamy jedzenie na mieście i kupowanie gotowych posiłków.
Niestety po jakimś czasie duża ilość obowiązków w domu i pracy, zmęczenie oraz inne problemy powodują, że nasza motywacja zaczyna spadać. Jesteśmy zmęczeni i pojawiają się myśli typu: "Przecież jeden batonik nie zaszkodzi, a poprawi mi nastrój". O ile jeden batonik może rzeczywiście nie musiałby zaszkodzić, to często pierwszy mały grzeszek prowadzi do efektu lawiny i porzucamy dietę, bo "przecież już i tak się nie udało".
Często okazuje się więc, że niestety samo powiedzenie sobie "Od Nowego Roku przechodzę na dietę" nie wystarczy. Potrzebujemy solidnego planu, którego będziemy mogli przestrzegać przez dłuższy czas, a nie tylko przez chwilę. Planu, który pomoże nam nie tylko zrzucić kilka nadmiernych kilogramów, ale takiego, który na stałe wprowadzi zmiany w naszym żywieniu, dzięki czemu nie tylko schudniemy, ale też zadbamy o to, by wymarzoną figurę utrzymać.
Aby wprowadzić w życie postanowienie noworoczne związane z zadbaniem o naszą figurę nie musimy, a nawet nie powinniśmy, wprowadzać w życie restrykcyjnej diety. Zmiana nawyków żywieniowych w zupełności wystarczy. Zmieniając nasz sposób żywienia można zastosować metodę małych kroczków, która umożliwi nam spokojne przystosowanie się do nowego stylu życia.
Od czego więc zacząć zmiany?
Warto zacząć od przestrzegania kilku prostych zasad:
- regularnie spożywaj posiłki - regularne spożywanie posiłków nie tylko ochroni przed uczuciem głodu i nadmiernym objadaniem się czy podjadaniem między posiłkami, ale także pozytywnie wpłynie na Twoją przemianę materii i zmniejszy ryzyko magazynowania energii z pożywienia w postaci tkanki tłuszczowej,
- jedz więcej warzyw i owoców - owoce i warzywa są stosunkowo niskokaloryczne (z kilkoma wyjątkami), a jednocześnie dostarczają dużych ilości witamin i składników mineralnych. Warto zadbać o to, by warzywa były obecne w każdym posiłku, a owoce - w co najmniej dwóch,
- pij co najmniej 2 litry wody dziennie - Twój organizm składa się w ok. 1/3 z wody, jest ona niezbędna do zachodzenia wielu reakcji biochemicznych, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu, a także do rozprowadzania składników odżywczych czy usuwania toksyn,
- jedz powoli, starannie gryząc każdy kęs - zdecydowanie zmniejszy to ryzyko zjedzenia większej ilości jedzenia, niż faktycznie potrzebujesz, a także pozytywnie wpłynie na proces trawienia, który zaczyna się już w naszych ustach.
Zmiana sposobu żywienia nie należy do prostych zadań. Często popełniamy błędy, których nawet nie jesteśmy świadomi, a w Internecie wiele informacji wzajemnie się wyklucza.
Drastyczne diety stosowane często przez kobiety w celu zmniejszenia masy ciała również nie są dobrym wyjściem, ponieważ nawet jeśli komuś uda się wytrwać na takiej diecie (a rzadko komu się udaje), to potem następuje powrót do starych nawyków i efekt jo-jo. Ponadto często prowadzą one do niedoborów niezbędnych nam składników odżywczych, ponieważ wprowadzają zbyt duże ograniczenia lub są zbyt monotonne w doborze składników.
Pamiętajcie także o tym, jakie cele sobie stawiacie - muszą być to cele realne. Jeśli postawicie sobie cel, że chcecie w ciągu miesiąca schudnąć 10kg, to raczej małe szanse, że Wam się to uda. A nie osiągnięcie wyznaczonego sobie celu działa bardzo demotywująco.
Lepiej więc wyznaczyć sobie mniejszy cel, np. 3-4kg, a po jego osiągnięciu wyznaczyć sobie kolejny.
W końcu ktoś, kto dopiero zaczyna biegać nie startuje od razu w maratonie, prawda? 😉 Na wszystko przyjdzie czas.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz