maja 02, 2020

Sezon na grilla!

Polacy kochają grillować. A pogoda od jakiegoś czasu wręcz zachęcała nas do odkurzenia grilla odstawionego w jakiś piwniczny kąt.
W sklepach wszelkie artykuły spożywcze i przybory przydatne do grillowania aż wysypują się w z półek - sezon grillowy oficjalnie rozpoczęty!

Człowiek, Ludzie, Chłopiec, Grill, Grilla, Bbq

Co prawda nie możemy jeszcze zaprosić znajomych do siebie na grilla, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy po prostu przygotowali sobie na grillu obiad we własnym ogródku czy na tarasie.
Nie pozostaje więc nic, tylko wypatrywać słonecznych majowych dni i planować pyszności z grilla.

Jak zdrowo grillować?

Zacznijmy od techniki grillowania.
Pamiętajmy, aby nie opiekać mięsa czy kiełbasy bezpośrednio w płomieniu. Wraz z ilością wytopionego z produktu tłuszczu do ognia zwiększa się ilość wytworzonych substancji, które mogą mieć działanie toksyczne (również rakotwórcze) na nasz organizm, a które mogą osadzać się na żywności. Lepszym rozwiązaniem jest więc ułożenie rusztu wysoko, nie tuż nad węglem, oraz grillowanie np. na tacce aluminiowej, która zmniejszy ilość tłuszczu skapującego do ognia.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie żywności.
Mięsa warto zawsze zamarynować przed położeniem na grillu. Nie tylko znacząco wpłynie to na smak potrawy, ale także troszkę zwiększy jej bezpieczeństwo. Przyprawy ziołowe, które są bogactwem związków o działaniu przeciwutleniającym, mogą zapobiegać części reakcji chemicznych, w wyniku których powstają toksyczne substancje. Co jednak ważne - żadne zioła nie sprawią, że te reakcje chemiczne nie będą zachodzić, to nie jest możliwe.
Unikajmy także soli przed położeniem żywności nad ogniem.
Skoro mowa o przyprawach i marynatach - unikajmy tych gotowych ze sklepu. Przygotowanie samodzielnie marynaty czy mieszanki przypraw nie jest szczególnie czasochłonne, a może zdecydowanie poprawić ich skład. Niestety w tego typu kupnych produktach bardzo często jest olbrzymia ilość soli i innych dodatków, które niekoniecznie są nam niezbędne.

Grillowania, Od Tablegrill, Mięs Z Grilla, Kebab, Grill

Co warto położyć na grill?

Najpopularniejszym produktem spożywanym z grilla w Polsce jest niezaprzeczalnie karkówka. O ile zjemy porcję karkówki raz w miesiącu, raczej nic nam się nie stanie. Jednak nie oszukujmy się - w sezonie grillowym, a zwłaszcza urlopowym, mało kto ogranicza się do jednego grilla w miesiącu. Nie wspominając o tym, że zazwyczaj grill łączymy ze spotkaniem towarzyskim, więc i często nie kończymy na jednej porcji mięsa...

Co w takiej sytuacji zrobić?
Warto zamienić karkówkę np. na pierś z kurczaka czy indyka albo na kiełbaskę drobiową. Warto także częściej sięgać po mięso świeże, gdyż mięsa peklowane podczas grillowania wytwarzają toksyczne dla nas substancje zwane nitrozoaminami.
Doskonałym daniem z grilla mogą być również ryby - pstrąg z ziołami zawinięty w folię z pewnością przypadnie do gustu wielu amatorom grilla.
Kolejną propozycją są warzywa - np. cukinia czy bakłażan. Jeśli ktoś ma więcej czasu i lubi bawić się w kuchni może przygotować np. roladki z cukinii czy oszukane frytki z batatów. Na grillu możemy przygotować niemal wszystkie warzywa, na które mamy ochotę - nie zapomnijmy jednak zawsze owinąć ich folią aluminiową.

Pamiętajmy także o warzywach i owocach w postaci surówek czy sałatek jako dodatek do dań z grilla. Świeże warzywa i owoce są niezastąpione jako źródła witamin, składników mineralnych czy antyutleniaczy.

Szaszłyk, Rożen Mięs, Żywność, Cebula, Grill, Boczek

Czy jednak posiłki z grilla są dobre dla naszego zdrowia?
To zależy.
Przede wszystkim ważny jest sposób grillowania oraz ilość i jakość produktów, które na grillu położymy.
Z pewnością zjedzenie porcji grillowanego mięsa czy warzyw raz w miesiącu nie zrobi nam krzywdy. Ilość substancji toksycznych, które powstaną podczas takiej obróbki i dostaną się do naszego organizmu będzie stosunkowo nieduża i z pewnością sobie z nią poradzimy. Jednak jedzenie grillowanych potraw kilka razy w tygodniu może już być dla nas szkodliwe.

Podsumowując - warto pamiętać, że wszystko jest dla ludzi, ale w odpowiednich ilościach i dobrej jakości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z notatnika dietetyka , Blogger